• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 3(95)/2015

    Artykuły branżowe

    Normy/Prawo

    ponad rok temu  01.05.2015, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Na wielu produkcyjnych halach pył to jeden z głównych problemów, który nie musi być tylko utrapieniem, ale może stanowić nawet zagrożenie dla życia.

    Odpowiednie zaprojektowanie i dopasowanie urządzeń poprawia bezpieczeństwo



    Pył to małe drobinki unoszące się w powietrzu, które są tak lekkie i małe, że z łatwością wdychane są do organizmu człowieka przez nos i usta. To właśnie rozmiar tych drobinek i ich chemiczny skład determinują oddziaływanie na zdrowie człowieka. Wyróżnia się główne dwa typy pyłów, choć podziałów jest więcej: 1 - wdychalny, 2 - respirabilny. "Wdychalny pył" dotyczy większych drobinek, które w dużej mierze są filtrowane przez nos i gardło. "Respirabilny pył" to mniejsze drobinki docierające do płuc, a nawet innych organów. Długie przebywanie w zapylonym pomieszczeniu może być niebezpieczne.

    Pylenie jest powodowane przez wiele czynników organicznych i nieorganicznych. Nieorganiczne pochodzą z metali, chemikaliów, kamieni, np. cement, węgiel, beton, talk, piasek, farby, lakiery. Organiczne z kolei pochodzą na przykład z tekstyliów, drewna, skór, zboża i mąki. W mieszaninie organicznych pyłów można znaleźć również zarodniki grzybów i drobnoustrojów.

    Dwa najbardziej znane zdrowotne problemy powodowane przez pył, to nowotwór płuc, gardła i nosa oraz przewlekłe choroby płuc i oskrzeli, np. przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedma płuc. Do tego należy dołączyć inne choroby układu oddechowego, jak astma i alergie, nie wykluczone nawet choroby serca. Niektóre choroby mogą rozwijać się powoli, latami nie dając oznak, a kiedy pojawią się pierwsze symptomy, na leczenie jest już za późno. Jeśli pracownik posiada chorobę układu oddechowego lub inną spowodowaną pyłem, nie może nadal pracować w zapylonym środowisku.


    1599praca_001.jpg

    Komora do odciągu klejów wodnych z wentylatorem, Nawara Serwis.


    Firmy mają obowiązek kontrolować niebezpieczne substancje i koniecznie zadbać o bezpieczne wykonywanie prac, zapewniając przy tym zdrowe miejsce pracy. Oznacza to, że nie wystarczy założyć pracownikom maski na twarz i pozwalać im pracować w zapylonym środowisku. W pierwszej kolejności należy upewnić się, aby powietrze podczas pracy było jak najmniej zapylone. Rozwiązaniem są odciągowe instalacje zintegrowane z systemem filtracji.

    Produktów z zakresu odpylania powietrza jest wiele, a do poprawnego odpylania nie wystarczy sam produkt, ale również właściwe jego zaprojektowanie i dopasowanie do potrzeb produkcyjnego procesu użytkownika, a także poprawny montaż.

    Jak pracować bezpiecznie w zapylonych miejscach pracy?

    Podążaj za instrukcjami zamieszczonymi przy materiałach powodujących pylenie i używaj ich zgodnie z zaleceniami. Zwróć uwagę na przestrzeganie standardów bezpieczeństwa i higieny pracy i eliminowanie zagrożeń mogących wystąpić podczas pracy, np. piktogramy informujące o założeniu odzieży ochronnej. Usuwaj gromadzący się pył za pomocą odciągowych instalacji połączonych z filtrowaniem powietrza. Przed spożywaniem posiłków zadbaj, aby pracownicy mogli umyć ręce i twarz i aby ich odzież była oczyszczona z pyłu w drodze do domu.


    Jarosław Tylutki

    menedżer marketingu systemów odpylania i filtracji w Nawara Serwis

    Komentarze (2)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    • ~ ators 2 7 miesięcy temu Z innej beczki, ale też chodzi o pracę, ale o oferty dotyczące opieki w Niemczech - https://praca.arkadiacare.pl/... Sądzicie, że coś takiego w tych czasach ma sens? Nie ma na pewno takiej szkodliwości ;-)
      oceń komentarz zgłoś do moderacji
    • ~ merker 1 ponad rok temu Czy w przypadku tego zawodu musicie robić takie szkolenie okresowe na stanowiskach robotniczych https://www.tarbonus.pl/produk... Wykonuję podobną pracę i sam już nie wiem, co jest konieczne. Każdy mówi coś innego.
      oceń komentarz zgłoś do moderacji

    WYDANIE 3(95)/2015

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne