
Nowoczesne rozwiązania w powłokach proszkowych dla rynku architektury i meblarstwa
Od wielu lat farby proszkowe są alternatywą dla farb ciekłych w procesach produkcyjnych. Korzyści wynikające z zastosowania nowoczesnej technologii malowania proszkowego to ekologia oraz ekonomia. Spowodowały one stały wzrost zainteresowania innowacyjnymi rozwiązaniami.
Pomysłowość firm produkcyjnych i instytucji mających wpływ na rynek powoduje, że kolorystyka oraz rodzaj wykończenia dostępnych barw jest praktycznie nieograniczona (RAL, NCS, PANTONE itp.) Brak granic w świecie kolorów umożliwia realizację indywidualnych upodobań kolorystycznych każdego z nas (farby metaliczne, efekty specjalne, efekty anody itp.).
Dla rynku architektonicznego
Rynek architektoniczny jest rynkiem wyspecjalizowanym. Nowe technologie skierowane są dla najbardziej wymagających, to m.in.:
- efekt flip-flop (kameleon)
- efekt imitujący drewno
- farby "easy clean" (antygraffiti)
- farby zmniejszające absorpcję energii cieplnej ("cool cating")
Meble z duszą
Technologia malowania proszkowego MDF jest w fazie początkowego rozwoju. Dlaczego tak się dzieje? Jest tak z powodu braku należytej dostępności do wiedzy na temat nowych technologii. W Polsce działa wiele podmiotów produkujących meble czy akcesoria meblowe. Innowacyjne zastosowanie dostępnych surowców pozwala na znaczne obniżenie kosztów produkcji, jednocześnie podnosząc jakość wykończenia oraz właściwości użytkowych. Obecna wiedza na temat zastosowania przemysłowego farb proszkowych na MDF pozwala na znaczne obniżenie kosztów nowej inwestycji (modernizacja linii).
Mariusz Popielecki