• Reklama
  A1 - kabe

Szukaj

  Reklama
  B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

  Artykuły branżowe

  Wydanie nr: 2(64)/2010

  Artykuły branżowe

  Urządzenia Lakiernicze

  Lakiernictwo Proszkowe

  Technologie Lakiernicze

  ponad rok temu  01.03.2010, ~ Administrator,   Czas czytania 5

  Strona 1 z 3

  Szybka wymiana kolorów – nowe wyzwania dla linii automatycznych instalowanych w lakierniach usługowych


  Rozwój technologiczny nie omija branży „proszkowej”. Nowoczesne systemy malowania proszkowego pozwalają w znaczący sposób przyspieszyć sam proces malowania, jak również operacje dodatkowe, do których zaliczamy zmianę koloru farby.


  Na rynku panuje wiele opinii, że w firmach wykonujących usługi malowania proszkowego nie można zaaplikować linii automatycznej ze względu na małą elastyczność takiego procesu. Rozwiązania proponowane przez firmę ECO-LINE pozwalają uzyskać znaczą elastyczność i niezależność procesu malowania proszkowego. W zależności od potrzeb klienta i dopuszczalnej przerwy technologicznej firma oferuje kilka opcji. Najprostszym rozwiązaniem jest linia wyposażona w jedną kabinę automatyczną do malowania długich serii i dodatkową kabinę bezodzyskową do malowania krótkich serii.


  W rozwiązaniu pokazanym na schemacie długie serie malujemy w kabinie automatycznej z użyciem aplikacji automatycznych G.A.TECH, natomiast krótkie serie malujemy w kabinie ręcznej. Czas potrzebny na przełączenie kabin, a co za tym idzie, możliwości malowania inną farbą, wynosi kilkadziesiąt sekund. Oczywiście rozwiązanie to nie pozwala na bardzo szybką zmianę farby w kabinie automatycznej. W tym celu należałoby wyposażyć linię w nowoczesną kabinę dielektryczną o krótkiej strefie automatycznej z wyniesionymi stanowiskami do domalowań ręcznych, wyposażoną w dodatkowe funkcje (odmuch dna i ścian kabiny podczas pracy, odwracane dno kabiny, odmuch pistoletów). Dodatkowo proponować warto nowoczesne centrum kolorów, które integruje system aplikacji z systemem dozowania i odzysku farby.

  833037.jpg

  Schemat - kabina automatyczna i poniżej kabina ręczna bez odzysku do krótkich serii.

  833038.jpg

  Kabiny dielektryczne ze stanowiskami ręcznymi wyniesionymi.


  Ściany nad podłogą wykonane są z modułowego, nieprzewodzącego „sandwicza” PCV. Z tego względu odkładanie farby proszkowej na ściankach jest minimalne. Dzięki temu czyszczenie kabiny jest bardzo szybkie i zmiana koloru może być wykonywana w łatwy i szybki sposób. Opadające na dno kabiny cząsteczki proszku są stale zbierane i transportowane do systemu obiegu farby proszkowej. Panele boczne oraz sufit kabiny odpychają farbę proszkową. W konsekwencji otrzymujemy optymalną dystrybucję proszku na detalach i lepszą jakość końcową produktu. Ilość farby proszkowej w cyklu odzysku jest mniejsza w stosunku do kabiny ze stali inox, ponieważ większa ilość proszku osiada bezpośrednio na detalach. W konsekwencji odzysk proszku jest bardziej wydajny, z tego względu, iż mniejsza i stała ilość farby proszkowej w obiegu w znacznym stopniu wpływa na skuteczność odzyskową cyklonu.

  Tagi: EcoLine,

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...