• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-05.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 3(83)/2013
    Strona 1 z 3

    Możliwość elastycznego testowania z użyciem robotów do lakierowania mokrego


    Zanim producenci lakierów wypuszczą do produkcji partię lakierów, musi nastąpić symulacja warunków aplikacji lakieru w linii produkcyjnej. Podobnie jest z prezentacją nowych rozwiązań lakierniczych u końcowych użytkowników. Z reguły każda z poddawanych próbom receptur lakierniczych jest sprawdzana pojedynczo, jak również w jej każdorazowym kontekście aplikacyjnym.


    Na przykład, podczas pojedynczego testu lakier nawierzchniowy jest aplikowany na blachę próbną, a następnie dokonywany jest pomiar lakierowania w odniesieniu do grubości warstwy, jednorodności, stopnia połysku oraz odcienia. Ponadto, lakiery podlegają weryfikacji w każdorazowym kontekście aplikacyjnym. Przykładowo, testowany lakier nawierzchniowy jest nakładany na stosowaną w produkcji farbę gruntującą, a następnie aplikowany jest odpowiedni lakier bezbarwny i dokonywana jest ocena całego wyniku lakierowania.


    1316automatyczny_001.jpg

    Zdjęcie 1. Robot lakierujący Yaskawa EP 2900.


    Zdefiniowanie zadania

    Nakładanie warstw lakieru w linii produkcyjnej odbywa się kolejno w poszczególnych sekcjach za pomocą robotów. W sekcji pierwszej aplikowana jest farba gruntująca, w sekcji drugiej lakier nawierzchniowy itd. Z reguły w sekcjach stosowane są różne rozpylacze obrotowe o dużych prędkościach, ewentualnie ze wspomaganiem elektrostatycznym (ESTA) oraz rozpylacze pneumatyczne. W zależności od prędkości taśmociągu, produkt wędruje w określonym czasie i w temperaturze pokojowej od jednej sekcji do kolejnej, w tzw. czasie flash-off lub jest wprowadzany do pieca w celu wysuszenia. Następnie taki proces musi być odwzorowany na poligonie testowym, który dysponuje zazwyczaj jednym robotem. Czas flash-off musi tu wystarczyć na przezbrojenie robota aplikującego pod odpowiedni rozpylacz gotowy do pracy. Do tej pory możliwa jest tylko ręczna wymiana oprzyrządowania. Najpierw operator ręcznie pobiera zastosowany rozpylacz z systemu szybkiej wymiany, a następnie mocuje wymagany rozpylacz w systemie szybkiej wymiany robota. Tego typu system został już z powodzeniem wdrożony u różnych klientów i już od lat znajduje się w częściowym użyciu. System ten jest jednak ograniczony w momencie, kiedy zachodzi potrzeba szybkiej wymiany rozpylacza. Tak może być w przypadku np. aplikacji z dzwonkami i pistoletami lakierniczymi w czasie flash-off wynoszącym 90 sekund.


    Automatyczny system szybkiej wymiany rozpylacza

    Aby zaoszczędzić czas potrzebny na wymianę rozpylacza, stworzono połączenie do automatycznej wymiany rozpylacza. Automatyczny system szybkiej wymiany dysponuje po stronie robota płytą główną. Za pomocą tej płyty głównej można mocować różne płyty wymienne, do których rozpylacze są montowane mechanicznie i połączone wężami.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 3(83)/2013

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne