• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-05.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 4(66)/2010

    Artykuły branżowe

    Antykorozja

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.07.2010, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 1 z 2

    Pasywacje powierzchni bez fosforanów oraz związków chromu


    Nowe rodzaje bezfosforanowych oraz bezchromowych obróbek powierzchni różnego rodzaju metali gwarantują bardzo dobre własności przyczepności powłok lakierniczych uzyskiwanych

    w sposób mokry, proszkowy lub kataforetyczny.


    Fosforanowanie żelazowe od dziesięcioleci jest głównym podkładem pod nakładane powłoki lakiernicze. Wadą tego typu procesu są wysokie koszty energii, zużycia chemikaliów, jak też tworzenie się szlamu fosforanowego, powstającego jako uboczny efekt reakcji tworzenia się powłoki. Rosnące koszty energii, półproduktów, w tym w szczególności fosforanów, przyczyniają się do rozwoju bezfosforanowych metod obróbki powierzchni.

    Oferujemy obecnie na rynku produkt posiadający wiele zalet w stosunku do konwencjonalnego fosforanowania żelazowego.


    Surfaseal 440 - brak metali ciężkich

    Surfaseal 440 to produkt niezawierający takich metali jak chrom, kobalt lub nikiel, zakwalifikowanych jako niebezpieczne. Surfaseal 440 nie zawiera fosforanów, jak też azotynów. Ten nowy typ pasywacji bazuje na kombinacji związków cyrkonu z wbudowanymi komponentami organicznymi.Podczas dwustopniowej reakcji trawienia i tworzenia się powłoki powstają warstwy konwersyjne na powierzchni stali, aluminium i powłokach cynkowych o grubościach wyrażonych w nanometrach. Są to warstwy o wiele cieńsze w porównaniu do warstw fosforanu żelaza, co daje wyjątkową równomierność pokrycia lakieru, efekt ten jest szczególnie ważny w lakierowaniu kataforetycznym. Wytworzona warstwa jest bardzo mocno zakotwiczona w materiale podstawowym, jak też bardzo dobrze usieciowana na powierzchni metalu. Składniki organiczne produktu są odpowiedzialne za dobre związanie podłoża z lakierem lub proszkiem. Podczas reakcji trawienia ulega rozpuszczeniu tylko niewielka ilość materiału podłoża, w związku z czym ilość tworzącego się szlamu jest również bardzo niewielka. Warstwy konwersyjne powstałe w ten sposób na powierzchni stali posiadają zabarwienie żółto-interferencyjne, natomiast na powierzchni aluminium oraz cynku są przeźroczyste. Obróbka prowadzona przy użyciu Surfaseal 440 może być prowadzona zarówno w sposób natryskowy, jak też zanurzeniowy.


    Dotychczasowe doświadczenia praktyczne z pasywacją Surfaseal 440 wykazują ogromne zadowolenie lakierników oraz technologów posługujących się tym rodzajem pokrycia. Poza doskonałą przyczepnością lakieru oraz jego równomiernością, kąpiel jest stosunkowo prosta w obsłudze. Praca w temperaturze otoczenia nie przysparza problemów oraz kosztów związanych z obsługą instalacji grzewczej, powstawaniem piany.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...