• Reklama
  A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

  Reklama
  B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

  Artykuły branżowe

  Wydanie nr: 3(89)/2014
  Centrum zaopatrywania w proszek. Wybierz sobie kolor proszku, a karton zostanie Ci dostarczony automatycznie.

  Centrum zaopatrywania w proszek. Wybierz sobie kolor proszku, a karton zostanie Ci dostarczony automatycznie.

  Strona 1 z 2

  Osiągalne - z systemem Color on Demand

  Na systemy pozwalające na minimalizację kosztów oraz maksymalną kontrolę nad wszystkimi parametrami mającymi wpływ na jakość lakierowania, a także gwarantującymi minimalny czas zmiany kolorów, decyduje się coraz więcej firm. Staje się to bowiem koniecznością w odpowiedzi na coraz większe zapotrzebowania rynku.

  Z wiadomych względów, jakość wykończenia produktów jest jednym z najważniejszych priorytetów produkcyjnych zakładu, a dodatkowym wyzwaniem jest praktycznie nieograniczona liczba kolorów oraz najbardziej wyszukane i skomplikowane kształty lakierowanych produktów.
  Poprzez inwestycję w najnowocześniejszą technologię do malowania proszkowego, europejski lider będący dostawcą systemów zewnętrznych rolet aluminiowych oraz rolowanych bram garażowych i przemysłowych, jest w stanie zminimalizować czas potrzebny na zmianę kolorów, osiągając w miarę potrzeb do 350 zmian kolorów dziennie!

  Roboty oczekujące na produkt, aby w pełni automatycznie rozpocząć proces lakierowania.


  Nordson, wspólnie z firmą Rippert Anlagentechnik, wykorzystując wieloletnie doświadczenie inżynierów obu firm, zrealizowali nowy projekt lakierni wyprzedzającej wszystkie dotychczasowo zrealizowane projekty technologiczne lakierni proszkowych.

  Rozpoczynając od ogromnej wydajności lakierni, poprzez najwyższe wymagania dotyczące jakości przygotowania powierzchni (Qualicoat), do absolutnego minimum czasu potrzebnego na setki zmian kolorów dziennie. Dodatkowo, założono produkcję "just-in-time", czyli absolutny brak stanów magazynowych. Warto sobie uświadomić, że koszty magazynowania i przeładunku towarów gotowych, mogą stanowić do 30 proc. kosztów obrotów tymi produktami. Jest więc to ogromne pole do uzyskania znacznych oszczędności. Takie wyzwanie wymagało pełnej współpracy i dzielenia się doświadczeniami projektantów tej linii lakierniczej.

  System aplikacji

  Podstawą zrealizowania projektu było wdrożenie systemu Color-On-Demand® (opis systemu w ramce) technologii proszkowej firmy Nordson i zaimplementowania tego systemu w całość lakierni produktów aluminiowych w pełnej współpracy obu uczestniczących firm. System umożliwia lakierowanie na zamówienie, w dowolnym kolorze, w dowolnym czasie, a produkty są gotowe do wysyłki. Wynikiem jest otrzymanie kompletnego, spakowanego na palecie, gotowego do wysyłki produktu, w ciągu zaledwie 4,5 godziny od otrzymanie zamówienia od klienta lub dystrybutora!
  Inżynierowie obydwu firm wspólnie zaprojektowali system sześciu kabin lakierniczych. Dwie z nich przeznaczona są na stałe, dedykowane kolory. Cztery pozostałe obsługują wszystkie pozostałe kolory w niezliczonej ilości barw. Dodatkowo trzeba zauważyć, że dwie z kabin "kolorowych" obsługiwane są tylko przez roboty z zainstalowanymi pistoletami dedykowanymi do pracy z robotami. Oczywiście również w technologii HDLV. Wszystkie kabiny połączone są z bardzo kompleksowym systemem Color-On-Demand® zasilania proszkiem, zainstalowanym "piętro wyżej". Cały system podawania proszku i zasilania kabin był również ogromnym wyzwaniem technologicznym. Pierwszą ciekawostką jest automatyczny podajnik/magazyn odpowiednich, wybranych kartonów z proszkiem. Ułatwia to ogromnie pracę i minimalizuje czas potrzebny do odnalezienia i dostarczenia odpowiedniego opakowania farby. Cały system zasilania kabin lakierniczych składa się z sześciu "kuchni proszkowych" oraz 60 systemów podawania proszku bezpośrednio z kartonów lub z tradycyjnych zbiorników fluidyzacyjnych. Wszystko to oczywiście w oparciu o technologię HDLV® a całość sterowana jest przy pomocy graficznego, dotykowego interfejsu systemu Color-On-Demand®.

  Tagi: Nordson, Rippert,

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...