• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-05.2024 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Aktualności i przegląd rynku

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    Wyroby Lakiernicze

    Ekonomia lakierowania

    ponad rok temu  17.06.2021, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 2 z 2

    Mniej odpadów i ponowne ich wykorzystanie

    AkzoNobel przygotowuje się również do poradzenia sobie z takimi wyzwaniami, jak efektywne zarządzanie zasobami oraz prawidłowe gospodarowanie nimi w ramach obiegu zamkniętego. Podtrzymuje dążenie do zerowej ilości odpadów nieodnawialnych. Do 2030 r. planuje ponownie wykorzystywać wszystkie generowane przez siebie odpady, a we wszystkich zakładach o największym zapotrzebowaniu na wodę – również ten surowiec. W ubiegłym roku producentowi udało się ponownie zagospodarować aż 58% odpadów, wodę odzyskuje już w 11 fabrykach. Z ciekawostek, zakład AkzoNobel w Wietnamie, Binh Duong Deco, opracował sposób na przekształcenie osadu ściekowego w cegły i płytki.

    Producent wprowadza także rozwiązania, które mają umożliwić ograniczenie ilości aplikowanego produktu przy zachowaniu wydajności, trwałości i długości ochrony podłoży. Już teraz większość farb i powłok AkzoNobel wymaga nałożenia jedynie dwóch warstw, co znacząco ogranicza zużycie produktu oraz ilość generowanych odpadów. Sam proces aplikacji farb proszkowych uznawany jest za jedną z najbardziej zrównoważonych opcji powłok, przy minimalnej produkcji odpadów. Wszelkie rozpryski można bowiem odzyskać, poddać recyklingowi lub ponownie przetworzyć. –

    Chcemy, aby nasi klienci mogli uzyskać jeszcze lepsze efekty przy wykorzystaniu mniejszej ilości materiałów. Dzięki współpracy z Qlayers, jednym ze zwycięzców programu dla startupów „Paint the Future”, opracowaliśmy zautomatyzowaną technologię natryskową, która zmniejsza straty podczas aplikacji farby – podkreśla Katarzyna Kowalczyk.

    Dążenie do zapobiegania marnotrawstwu zasobów widać również w innych obszarach biznesowych. W Wielkiej Brytanii powstała już farba, która w 35% pochodzi z recyklingu.

    Lokalne inicjatywy w Polsce

    Koncern podkreśla, że swoją strategię zrównoważonego rozwoju People. Planet. Paint. chce opierać na konkretnych działaniach.

    W Polsce producent w swoim zakładzie w Pilawie właśnie rozpoczyna realizację bardzo ważnej inwestycji, a mianowicie montaż paneli fotowoltaicznych. To ważny krok w kierunku oszczędzania energii. Kolejne inicjatywy koncentrują się w dużej mierze na programach promujących oszczędzanie wody (ponowne wykorzystanie wody stosowanej przy produkcji) oraz segregowanie śmieci (nieustanne poszukiwanie rozwiązań, które pozwolą na ponowne użycie odpadów powstałych podczas produkcji, np. związanych z etykietowaniem). Ciekawą inicjatywą jest coroczna „Zbiórka elektrośmieci – bratki na rabatki”, która zachęca do recyklingu. Akcja cieszy się ogromnym zainteresowaniem, a setki ton elektrośmieci przekazywane są, aby wesprzeć działania Fundacji „Nasza Ziemia”. To ważny punkt w budowaniu świadomosci, jak ważna jest segregacja i że każdy ma wpływ na kondycję planety. W ramach wewnętrznej odsłony „Czyste Powietrze” AkzoNobel uświadamia natomiast pracownikom, jak smog wpływa na zdrowie człowieka. Zwraca tym samym uwagę na szkodliwość nieefektywnych i wysokoemisyjnych pieców tzw. kopciuchów, które niestety wciąż są częścią rodzimego krajobrazu.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...
    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne