• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 1(87)/2014

    Aktualności i przegląd rynku

    Normy/Prawo

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.01.2014, ~ Administrator,   Czas czytania 14 minut

    Strona 6 z 8

    Najmniejsze zapylenie w µg/m3 na stanowisku pracy przy usuwaniu powłok lakierowych powoduje oczyszczanie wodą pod wysokim ciśnieniem (1,5-7,9), zwilżonym ścierniwem (10,4-52,7), oczyszczarkami "bezpyłowymi" (podciśnieniowymi 27-76), suchym lodem (175) i ścierniwem piankowym. Aby utrzymać narażenia operatora na mniejszą niż dopuszczalna ekspozycję (50 g/m3), ilość ołowiu w farbach nie powinna przekraczać wartości 280 mg/kg, stężenie ołowiu w farbie nie może przekraczać wartości 170 mg/kg [6].

    Jeśli operator działa na obszarze o zapyleniu ołowiu na poziomie (30 µg/m3) lub powyżej, pracodawca musi dać nadzór medyczny i szkolenia w zakresie ryzyka pracy. Dopuszczalna wartość ekspozycji (wg OSHA PEL: 50 µg/m3) dla średniej ilości ołowiu w powietrzu w 8-godzinnym dniu pracy [6].

    Rozkłady wielkości ziaren zawiesiny cząstek w powietrzu podczas czyszczenia strumieniowo zostały przeanalizowane przez Kura (2005) za pomocą różnych metod. Stalowe ziarno tworzy raczej większe cząstki kurzu, natomiast cząstki pyłu były małe z piaskowania. Można również zauważyć, że piasek kwarcowy generował na sucho więcej pyłu niż żużel pomiedziowy przy równych ciśnieniach strumienia w dyszy, natomiast emisja pyłu była wyższa dla żużla miedziowego niż piasku przy jednakowej wielkości dyszy i wysokości ciśnienia 1.0 MPa (10 barów) oraz jednakowym przepływie wody (1,1 l / min).


    Podsumowanie rezultatów badań ścierniw OHSA oraz innych własności i przydatności

    Elektrokorund - najbardziej uniwersalny, daje najlepszy profil chropowatości, nie zaokrągla się, nie zawiera jonów żelaza i chlorków, posiada najwyższą skrawność pośród wymienionych ścierniw, jest wielokrotnego użytku, nie reaguje z podłożem, podlega zagospodarowaniu w budownictwie.

    Śruty nierdzewne - głównie cięte z drutu i okrągłe, najtrwalsze, mają największe zastosowania do obróbki stali nierdzewnej i stali ocynkowanej oraz kulowania. Śrut staliwny niskowęglowy S jest najlepszy do usuwania zandry hutniczej i do kulowania. Śrut staliwny wysokowęglowy S - stosowany w odlewnictwie, oczyszczarkach wirnikowych, a G w komorach śrutowniczych, najpierw tępi swoje krawędzie, a potem zaokrągla się, tracąc własności skrawne.

    Śruty żeliwne utraciły swoje znaczenie na skutek niskiej trwałości.

    Śrut stalowy cięty z drutu D - szybko zaokrągla się i traci własności skrawne.

    Kulki ceramiczne i szklane - stosowane głównie w kabinach do utwardzania powierzchni i obróbki stali nierdzewnej oraz wybłyszczania powierzchni, usuwania naprężeń po spawaniu i kulowania.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 1(87)/2014

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne