• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 1(87)/2014

    Aktualności i przegląd rynku

    Normy/Prawo

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.01.2014, ~ Administrator,   Czas czytania 14 minut

    Strona 3 z 8


    Rozpoznanie dodatkowych składników pyłów

    Dodatkowe składniki zanieczyszczeń powietrza podczas obróbki strumieniowo-ściernej na sucho pochodzą nie tylko z rozbitego ścierniwa, ale i ze skrawanego przez ścierniwo podłoża obrabianego oraz z usuniętej powłoki ochronnej i ponownie używanego ścierniwa, a także zanieczyszczeń pozostałych na powierzchni z poprzednich operacji strumieniowo-ściernych. Materiały bazowe (pochodzące ze skrawanego przez ścierniwo podłoża obrabianego) to materiały użyte do produkcji wyrobów zawierających żelazo (np. stal) i niemetale, różne gatunki stali o niskiej i wysokiej wytrzymałości, aluminium i inne niż żelazne materiały o określonej odporności na korozję oraz wymaganiach konstrukcyjnych. Stal ocynkowana, stal nierdzewna i miedź są stosowane w znacznie mniejszym stopniu.

    Z powłok powierzchniowych zanieczyszczenia pochodzą z wewnętrznych i zewnętrznych zabezpieczeń powłok, których podkłady oraz farby antykorozyjne są oparte o bazę cynku lub pigmenty metali a przeciwporostowe zazwyczaj zawierają trójbutyle miedzi i cyny. Farby na bazie metalu używane są do ochrony powierzchni przed korozją i mogą zawierać do 30 % metali ciężkich. Związki, takie jak chromiany, czerwony czterotlenek ołowiu (minii), były szeroko stosowane w farbach. W zależności od sposobu powlekania powierzchni, zanieczyszczenia powietrza mogą zawierać bar, kadm, chrom, miedź, ołów, cynk, związki organiczne cyny i inne rodzaje zanieczyszczeń powietrza [1].

    Tabela 4 pokazuje jakiego rzędu ilości pyłów pochodzą z operacji przygotowywania powierzchni, usuwania starej rdzy i usuwania starych powłok lakierowych oraz jaką część pyłów ogólnych stanowią frakcje PM-10 i respirabilne PM - 2,5 (wielkości 2,5 µm).


    Radioaktywność ścierniw

    Żużel paleniskowy, poniklowy i pomiedziowy są potencjalnie radioaktywne. Norma dopuszcza w pomieszczeniach, gdzie przebywają ludzie 120 Bq/kg (od 2007 roku 200 Bq/kg). Wartości średnie zmierzone z wielu prób podaję poniżej (w nawiasie wartości podane przez polskiego producenta KGHM): żużel pomiedziowy: 40K - 886 Bq/kg (220 Bq/kg), 226Ra - 316 Bq/kg (220 Bq/kg), 228Th - 90 Bq/kg (90 Bq/kg), żużel poniklowy: 40K - 605 Bq/kg, 226Ra - 234 Bq/kg, 228Th - 45 Bq/kg, żużel paleniskowy: 40K - 192 Bq/kg, 226Ra - 115 Bq/kg, 228Th - 35 Bq/kg [5].

    Należy więc więcej uwagi poświęcić wentylacji stanowisk pracy, a zwłaszcza komór z żużlami odpadowymi, a w tym częstemu usuwaniu ścierniwa zużytego z powodu jego radioaktywności oraz śrutom, a zwłaszcza żeliwnych (bardziej pylących) oraz nierdzewnych. Pewnym zaskoczeniem jest wysoce niekorzystny rezultat uzyskany przez oliwin, zwłaszcza z uwagi na zawartość w nim śladów struktur azbestu. Bardzo dobrze wypadł elektrokorund, choć należy się chronić od pyłu tlenków aluminium (5 mg/m3), a przy innych ścierniwach od tlenków cynku (5 mg/m3) i wapnia (2 mg/m3) [1]. Stężenie wdychanej krzemionki (mg/m3) jest proporcjonalne do odległości od źródła według zależności (X odległość w stopach): mD ? X-1,17 Wartości zapylenia zmieniają się w granicach od 0,01 do 10 mg/m3 [6]. Stężenie pyłu przy czyszczeniu do stopnia czystości Sa2 wyniosło 399 µg/m3 a do stopnia czystości Sa2? 525 µg/m3. Wpływ rodzaju ścierniwa na względny poziom powstawania pyłu: śrut żeliwny 5% , elektrokorund 7,5%, żużel paleniskowy 9%, oliwin 21%, piasek kwarcowy 25% [6].

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...