• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 3(59)/2009

    Aktualności i przegląd rynku

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.05.2009, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 1 z 3

    Media do delikatnej obróbki strumieniowo–ściernej

    Powszechność obróbki strumieniowo–ściernej jako metody przygotowania powierzchni i wytworzenia jej żądanej struktury geometrycznej spowodowana jest dostępnością odpowiednich urządzeń i mediów obróbczych. Szczególną pozycję zajmują tutaj media obróbcze zwane powszechnie śrutami, które bezpośrednio wykonują prace na powierzchni obrabianych detali.

    Tematyce obróbki strumieniowo–ściernej i śrutom stosowanym aktualnie do obróbki poświęcono wiele publikacji, w tym kilka w czasopiśmie „Lakiernictwo Przemysłowe”. W publikacjach tych nie zwrócono większej uwagi na media, które gwarantują delikatną obróbkę powierzchni. Media te, chociaż nie zajmują znaczną pozycję wśród innych śrutów metalowych czy mineralnych, umożliwiają zrealizowanie wielu istotnych operacji obróbki powierzchni jakie przynosi współczesna technika. Do takich mediów zaliczane są śruty roślinne i śruty z żywic termoutwardzalnych.

    719147.jpg

    Rys. 1. Granulaty z kolb kukurydzy.

    719148.jpg

    Rys. 2. Granulaty ze skorupek orzecha.

    Śruty roślinne

    Śruty roślinne to media obróbcze wytwarzane z odpadów roślinnych. Wydaje się zaskakujące, że śruty mogą być wytwarzane z tak stosunkowo miękkich materiałów. Wiele z takich produktów znalazło zastosowanie jako śruty w obróbce strumieniowo–ściernej. Do nich można zaliczyć następujące produkty roślinne:

    - rozdrobnione kolby kukurydzy,

    - rozdrobnione skorupki orzechów kokosowych, laskowych, włoskich czy migdałów,

    - rozdrobnione pestki moreli, brzoskwiń, śliwek czy oliwek.

    Z wymienionych produktów aktualnie dominującą pozycję zajmują śruty z kolb kukurydzy (rys. 1) i śruty ze skorupek orzechów (rys. 2).

    Proces produkcyjny wytwarzania tych śrutów polega na rozdrabnianiu tych odpadowych produktów roślinnych na żądaną wielkość ziarna i ich klasyfikację na określone frakcje ziarnowe. W przypadku kolb z kukurydzy do tych celów przydatna jest tylko część kolb kukurydzy pozbawiona ziaren kukurydzy (rys. 3).

    719150.jpg

    Rys. 3. Przekrój kolby kukurydzy:

    a) fragmenty przerabiane na granulaty,

    b) fragmenty przerabiane na pasze.

    Poszczególne frakcje ziarnowe muszą być pozbawione bardzo drobnych i pylastych cząstek, które mogą znacznie obniżyć jakość produktu finalnego.

    Podstawowe właściwości granulatów roślinnych przedstawiono w tablicy 1.

    Granulaty roślinne oferowane są w postaci frakcji ziarnowych o ściśle określonym rozrzucie ziaren. W tablicy 2 zamieszczono oferowane frakcje ziarnowe granulatów z kolb kukurydzy, zaś w tablicy 3 - granulatów ze skorupek orzecha.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 3(59)/2009

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne