• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 3(65)/2010

    Aktualności i przegląd rynku

    Przegląd inwestycji

    ponad rok temu  01.05.2010, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 1 z 2

    Dwie linie do lakierowania proszkowego - 200 tys. mkw. detali malowanych miesięcznie

    A-Lakiernia z Lęborka, będąca częścią Inwido Group, specjalizuje się w malowaniu proszkowym aluminium, głównie profili do okien, drzwi i fasad. Nakładanie powłok odbywa się zgodnie z normami Qualicoat. Program kontroli obejmuje pomiar grubości warstwy i połysk, produkty są również testowane pod względem przyczepności powłoki.

    Spółka, która działa w strukturach szwedzkiej firmy A-Lackering AB, powstała w Polsce w Lęborku w 2006 roku. Rozpoczęła produkcję na jednej linii, po czym w 2008 roku uruchomiono drugą linię produkcyjną, powiększając tym samym moce produkcyjne do 50 tys. m kw. na tydzień.

    Obróbka wstępna

    Ogromny wpływ na odporność powłoki, jak i jej przyczepność, ma proces obróbki wstępnej. Odbywa się on w 14 etapach obejmujących odtłuszczanie, trawienie, chromianowanie i dejonizację. Firma posiada zupełnie zamknięty system, oczyszczając wody procesowe i uzupełniając automatycznie ciecze w wannach. Taka obróbka wstępna zapewnia najlepsze zabezpieczenie przed korozją i najtrwalszą przyczepność proszku do aluminium, co jest niezmiernie ważne w przypadku produktów, które mają być stosowane na zewnątrz budynków. Kolejne etapy przygotowania powierzchni przebiegają następująco: w dwóch pierwszych wannach zachodzi proces odtłuszczania, następnie mają miejsce trzy etapy płukania, później następuje wytrawianie kwaśne, po czym ponownie ma miejsce płukanie w trzech wannach. Następnie najważniejszy proces zabezpieczania aluminium, czyli chromianowanie żółte wraz z trzykrotnym następującym po nim płukaniem. Ostatnia wanna to dejonizacja w wodzie o niskiej przewodności elektrycznej. Cały ten proces zamyka suszenie i utwardzanie powłoki chromu. Chemię dostarcza firma Chemetall.

    - W Polsce stosujemy sprawdzoną w szwedzkiej firmie technologię – mówi Ivan Landin, kierownik zakładu A-Lakierni. - Pracujemy na urządzeniach tego samego dostawcy i stosujemy produkty tych samych firm. To umożliwia transfer pracowników w miarę potrzeb oraz w razie pełnego obłożenia jednego z zakładów przeniesienie produkcji z jednego zakładu do innych, gwarantując ciągłość dostaw.




    Ogólny widok na lakiernię.




    Proszek nakładany jest przy użyciu w pełni automatycznych aplikacji.

    Nakładanie proszku

    Przed wlotem do kabin ustawione są fotokomórki, które odczytują wielkość detali. Dzięki temu dobierany jest odpowiedni program malowania, wcześniej ustawiony na sterowniku. Proszek nakładany jest przy użyciu nowoczesnych, w pełni automatycznych aplikacji firmy Wagner. Dwie linie działają niezależnie od siebie. Obie mają podobne parametry. Pracują z prędkością od 1,5 do 3,5 metra na minutę, w zależności od wielkości detali. Maksymalne gabaryty elementów jakie mogą być poddawane malowaniu to: 7 metrów długość, 1,6 metra wysokość i 0,5 metra szerokości. Każda kabina obsługiwana jest przez 16 pistoletów. Dodatkowo, do ewentualnych domalowań, służą pistolety ręczne, po jednym w każdej kabinie. Proszek jest odzyskiwany w 98 proc. W ciągu miesiąca jego zmiana następuje średnio aż 700 razy, więc ważny jest czas i sprawność wymiany proszku. Trwa to od 5 do 15 minut, w zależności od wielkości zlecenia. Miesięcznie malowanych jest tu ok. 200 tys. m kw. detali i nie jest to kres możliwości lakierni. Elementy malowane mogą być na wszystkie kolory z palety RAL i NCS: połysk, mat, strukturę. Głównym dostawcą farb jest AkzoNobel, ale stosowane są też proszki firm IGP, Teknos, Jotun, Dupont, Tiger lub innych dostawców, według preferencji klienta. Na stanie stale jest dostępnych 200 kolorów standardowej palety RAL. Ciekawe rozwiązania mają piece do polimeryzacji. Podzielone zostały na trzy niezależne bufory, każdy z nich może być ustawiony na odpowiedni czas.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...