• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-05.2024 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 5(31)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Wyroby Lakiernicze

    ponad rok temu  01.09.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 1 z 3

    B>W związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej i związanymi z tym zmianami w przepisach prawnych dotyczących przetwórstwa tworzyw sztucznych, chcielibyśmy przybliżyć zakres tych zmian.

    Od 6 września 2001 r. obowiązuje w Polsce ustawa "O materiałach i wyrobach przeznaczonych do kontaktu z żywnością" (znowelizowana 27 sierpnia 2003 r. - Dz. U. 171, poz. 1662,), która określa warunki wytwarzania i przetwarzania materiałów i wyrobów, które w stanie gotowym do użytkowania są przeznaczone do kontaktu z żywnością lub pozostają z nią w kontakcie. Norma też precyzuje warunki wprowadzania do obrotu tych materiałów i wyrobów w celu zapewnienia bezpieczeństwa zdrowia lub życia człowieka.

    Zgodnie z jej głównymi założeniami:

    Materiały i wyroby wprowadzane do obrotu użytkowane w normalnych lub możliwych do przewidzenia warunkach nie mogą powodować przenikania (migracji) do żywności substancji z materiałów i wyrobów w ilościach stanowiących zagrożenie dla życia lub zdrowia człowieka, powodujących nie do przyjęcia zmiany w składzie żywności lub pogorszenie się jej cech organoleptycznych.

    Odniesienie do Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu substancji, których stosowanie jest dozwolone w procesie wytwarzania lub przetwarzania materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych, a także sposobu sprawdzania zgodności tych materiałów i wyrobów z ustalonymi limitami z dnia 11 lipca 2003 (Dz. U. nr 158 poz. 1535 - nowelizacja tego Rozporządzenia ma nastąpić wkrótce).

    Stosowanie innych substancji niż określone w wykazach, o których mowa we wspomnianym rozporządzeniu oraz w rejestrze zwanym "nowymi substancjami" (ELINCS), wymaga uzyskania pozwolenia. Pozwolenie takie wydaje na wniosek producenta Główny Inspektor Sanitarny.

    Od grudnia 2003 r. atesty PZH przestały być obligatoryjne. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 11 lipca 2003 r. nakłada na producenta obowiązek wydawania pisemnej Deklaracji Zgodności materiałów i wyrobów z wymaganiami określonymi w obowiązujących przepisach w obrocie innym niż detaliczny jak również Technicznej Karty Wyrobu określającej parametry stosowania oraz własności fizykochemiczne danego preparatu. Producent koncentratów barwiących i środków pomocniczych do tworzyw sztucznych jest także zobowiązany zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 3 lipca 2002 r. do wystawiania Karty Charakterystyki substancji niebezpiecznej i preparatu niebezpiecznego. Istotną zmianą w przepisach regulujących dopuszczenie wyrobu do obrotu jest to, że - ze względu na własną technologię przetwórstwa - to producent wyrobu końcowego wykonanego z użyciem koncentratu pigmentowego, jest odpowiedzialny za przeprowadzenie badań dopuszczających produkt do kontaktu z żywnością.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 5(31)/2004

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne