• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 3(41)/2006

    Aktualności i przegląd rynku

    Drewno

    ponad rok temu  01.05.2006, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Dostęp do najnowszych technologii obróbki drewna sprawił, że coraz popularniejsze i modne staje się wykorzystywanie gatunków egzotycznych. Dekoratorzy wnętrz chętnie sięgają po możliwość rozszerzenia oferty – nie zawężają swoich projektów do zastosowania bardzo tradycjonalnych rozwiązań w dębie czy buku.

    Specyfiką gatunków egzotycznych jest ich bardzo wysoka twardość i duża zawartość występowania olejów. Nie można też mieć pewności, że powtarzalność surowca pochodzącego z Afryki czy Ameryki Południowej będzie na tym samym poziomie. Warunki klimatyczne panujące w różnych częściach danego kontynentu są specyficzne dla danego regionu, dlatego też należy się liczyć z różnorodnością materiału drzewnego pochodzącego z tego samego gatunku. Dotyczy to również kolorystyki drewna i jej odporności na światło. Bardzo czuły na promienie światła jest padouk, barwa potrafi zmienić się z czerwonej na ciemnofioletową.

    299obraz_003.jpg

    Wysoki postęp technologiczny w suszeniu, obróbce mechanicznej drewna, jak i produkcji materiałów lakierniczych pozwolił na opanowanie technologii przetwarzania tak trudnego surowca. Firma „Barlinek” wyspecjalizowała się w produkcji podłóg drewnianych z zastosowaniem kilkunastu gatunków drewna egzotycznego. Do tego celu specjalnie został przygotowany ciąg produkcyjny z zastosowaniem specjalnych pił do cięcia, ze względu na bardzo wysoką twardość, np. jatoba, badi. Opanowanie technologii klejenia też wymaga zastosowania odpowiedniej techniki i dopracowania parametrów klejenia deski trójwarstwowej. W tym procesie należy dobrać komponenty oraz parametry pras w taki sposób, aby zagwarantowały użytkowanie podłogi w różnych częściach klimatycznych świata – z uwzględnieniem zastosowania również na ogrzewaniu podłogowym, jak również wymagań higieny produktu w danym kraju.

    299obraz_035.jpg

    299obraz_036.jpg

    299obraz_037.jpg

    Od góry rozety (jatoba, padouk i klon) zaprojektowane tak, aby urozmaicić wygląd pomieszczenia

    Szczególnie dotyczy to różnic w ustawodawstwie europejskim i azjatyckim. Produkty dostarczane na te kontynenty muszą różnić się systemem klejowym, aby spełnić wymogi rynku. Klimat Dalekiego Wschodu wymusza zastosowanie spoiny klejowej odpornej na bardzo wysoką wilgotność powietrza i dużą zmienność temperatur przez większość część roku. Duża zawartość substancji olejowych zawartych, tzw. egzotach, zdecydowanie utrudnia proces suszenia i klejenia – sprawia to, że dla każdego gatunku został opracowany oddzielny proces technologiczny. Zróżnicowanie gatunków europejskich i egzotycznych wymusiło stosowanie odmiennych technologii. Jeżeli jednak chodzi o proces lakierowania – firma „Barlinek” dopracowała się jednego systemu, odpowiedniego na wszystkie rodzaje drewna. Ułatwia to zdecydowanie prowadzenie procesu technologicznego na kilku linach lakierniczych, gwarantując powtarzalność produktu końcowego. Istnieje możliwość wykańczania powierzchni w kilku wariantach połyskowości na specjalne życzenie klienta. W większości przypadków jest to wykończenie „półmat”, jednak odbiorcy deski podłogowej w USA i Kanadzie zdecydowanie preferują produkty ”półpołysk” i „połysk”. Coraz częściej dostrzega się również piękno podłogi olejowanej, gwarantującej ukazanie tradycyjnego wyglądu powierzchni podłogowej. Drewno egzotyczne jest materiałem bardzo odpornym na uszkodzenia mechaniczne ze względu na swoją twardość i bardzo chętnie wykorzystywane w projektowaniu wnętrz. Jego zmienność na działanie światła i różnorodność kolorystyczna nie przeszkadza prawdziwym miłośnikom piękna tego, co naturalne i unikatowe.

    Katarzyna Wochna

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 3(41)/2006

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne