• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 3(83)/2013

    Aktualności i przegląd rynku

    Przegląd inwestycji

    ponad rok temu  01.05.2013, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 1 z 3

    Zwiększenie wydajności malowania proszkowego przy minimalizacji kosztów

    Coraz więcej firm decyduje się na systemy pozwalające na znaczną redukcję kosztów oraz pełną kontrolę nad wszystkimi parametrami mającymi wpływ na technologię lakierowania, a także gwarantującymi poprawę jakości lakierowania proszkowego. Ostatnio jadna z dużych, międzynarodowych korporacji, która ma fabrykę m.in. w Polsce, zainwestowała w najnowocześniejszą malarnię proszkową. System lakierniczy dostarczyła firma Nordson.

    Przedsiębiorstwo produkujące detale ze stali postawiło na sprawdzonego i doświadczonego dostawcę urządzeń do malowania proszkowego. Nordson wyposażył lakiernię w swój sztandarowy produkt - technologię HDLV oraz aplikacje Prodigy. Jej podstawą jest unikalny proces transportu proszku za pomocą pomp typu HDLV (High Dencity Low Velocity), zapewniających dostarczanie o wiele większej ilości proszku z minimalną ilością sprężonego powietrza i przy znacznie zmniejszonej prędkości.




    Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii zarządzanie pracą lakierni jest niezwykle proste i ekonomiczne.

    Synchronizacja oraz precyzja transportu proszku, dzięki pompom HDLV, pozwala na likwidację zwężek Venturiego, czyli eliminację wpływu zużywających się zwężek na jednolitość aplikacji oraz efektywność nakładania proszku. Dodatkowym atutem jest maksymalnie długa żywotność membran pompy HDLV. Membrany te zapewniają jednolitość wydatku proszku dostarczanego na pistolety przez bardzo długi czas. Zapewnienie jednolitości dostarczanego powietrza do pomp HDLV uzyskiwane jest dzięki wykorzystaniu technologii sterowania iControl. Dzięki ciągłemu monitorowaniu ilości sprężonego powietrza sterownik ten daje pewność nastaw oraz jednolitość pracy, a w efekcie stabilną ilość dostarczanego proszku. Kontroluje on, wraz ze specjalnie zaprojektowanymi do nowej technologii pistoletami Prodigy, poziomymi i pionowymi manipulatorami, czasem pracy aplikacji, a wszystko to z jednego, dotykowego ekranu sterowniczego. Sterownik zapewnia między innymi możliwość zaprogramowania nastaw pneumatycznych i elektrostatycznych pistoletów, szybkość ruchu manipulatorów czy też odległość aplikacji od lakierowanych produktów.




    Wnętrze kabiny ColorMax3.

    Kontrola procesu technologicznego jest osiągana właśnie dzięki użyciu sterownika iControl, gdzie zaprogramowane są wszystkie parametry związane z nakładaniem proszku. Jednolita i powtarzalna jakość powłoki lakierniczej pozwala na aplikację odpowiedniej ilości proszku, zgodnie z wymaganiami danego produktu ustalonymi przez operatorów. Ostatecznie większa ilość proszku pozostaje na detalach, czyli możliwa jest mniejsza liczba pistoletów typu Prodigy. W opisywanym zakładzie zamontowanych jest 12 automatycznych pistoletów (dwa z nich są zamocowane na stałe w kabinie, nie są umieszczone na manipulatorze ze względu na specyfikę powlekanych detali) oraz jeden do malowania ręcznego.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...