• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-05.2024 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 3(29)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Drewno

    ponad rok temu  01.05.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 16 minut

    Strona 1 z 9

    Drewno stosowane wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń narażone jest na działanie czynników szkodliwych, obniżających jego właściwości użytkowe i dekoracyjne. Trwałość drewna w miejscu zastosowania, zależy od jego właściwego doboru i odpowiedniego zabezpieczenia.

    Środki ochrony drewna przed korozją biologiczną


    Zabezpieczenie drewna jako materiału budowlanego polega na przestrzeganiu profilaktyki budowlanej oraz na stosowaniu chemicznej ochrony przy użyciu impregnatów.

    Pod względem cech użytkowych i typu rozpuszczalnika środki ochrony drewna dzieli się na: o środki oleiste, zawierające naturalne lub syntetyczne oleje o właściwościach toksycznych w stosunku do organizmów niszczących drewno; o środki rozpuszczalnikowe, w których toksyczne substancje są rozpuszczone w rozpuszczalnikach organicznych; o środki solne, będące mieszaniną sypkich proszków rozpuszczalnych w wodzie; o wodorozcieńczalne środki w postaci płynnych koncentratów.

    Oprócz podanych powyżej środków spotyka się również środki w formie: o emulsji wodnych (zawiesina frakcji wodnej i rozpuszczalnika organicznego); o impregnaty w postaci bandaży, past i nabojów grzybobójczych.

    Na rynku obecnych jest cała gama środków do ochrony drewna, zarówno krajowych jak i importowanych. Optymalny dobór właściwego środka nie jest łatwy, ze względu na ich mnogość i nie zawsze pełne informacje o ich działaniu.

    Przy wyborze środków do ochrony biologicznej drewna należy uwzględnić: o stopień zagrożenia drewna w miejscu jego wbudowania, o cechy drewna pod kątem jego podatności na nasycanie, o zakres stosowania środka zgodnie z jego aprobatą, o dobór metody impregnacji odpowiedniej do stopnia zagrożenia biologicznego, o rodzaj obiektu budowlanego (mieszkalny, magazynowy, zabytkowy).

    Zastosowanie środka do ochrony biologicznej powoduje utoksycznienie drewna, a w następstwie niebezpieczeństwo szkodliwego działania na ludzi i środowisko. Poprawnie zaplanowana i wykonana operacja impregnacji minimalizuje zagrożenia.

    Badania środków ochrony drewna


    Wymagania wobec środków ochrony drewna opisane są w normie PN-C-04906: 2000 Środki ochrony drewna. Ogólne wymagania i badania. Norma ta ze względu na skład i formę rozróżnia następujące rodzaje środków: o solne w postaci proszku lub granulatu (S), o w roztworach wodnych gotowych do użycia lub po rozcieńczeniu (Sw), o rozpuszczalnikowe (w rozpuszczalnikach organicznych) (R), oleiste (O).

    Oprócz badań ujętych w normie (PN-C-04906: 2000 Środki ochrony drewna. Ogólne wymagania i badania) środki do biologicznej ochrony drewna - w zależności od ich działania - (zabezpieczające lub zwalczające) powinny spełniać wymagania określone w ZUAT-15/VI.06.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...