• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

  Reklama
  B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

  Aktualności i przegląd rynku

  Wydanie nr: 6(62)/2009

  Aktualności i przegląd rynku

  Ekologia i Ochrona Zdrowia

  ponad rok temu  01.11.2009, ~ Administrator,   Czas czytania 9 minut

  Strona 1 z 6

  Norma ISO 14001, czyli kompleksowe podejście do świadomego oddziaływania na środowisko

  Historia ISO sięga lat czterdziestych ubiegłego wieku, kiedy to powstała organizacja pod nazwą ISO z połączenia dwóch organizacji: Międzynarodowej Federacji Narodowych Stowarzyszeń Normalizacyjnych oraz Komitetu Koordynacyjnego Narodów Zjednoczonych ds. Standardów. Historia norm dotyczących zarządzania jakością (obecnie ISO 9001) jest znacznie dłuższa niż norm dotyczących zarządzania środowiskowego (obecnie ISO 14001). Standard dotyczący systemu zarządzania środowiskiem został po raz pierwszy opublikowany w 1992 roku. Wskutek tego wiedza na temat ISO 9001 i powszechność stosowania tego systemu przez przedsiębiorców i inne instytucje jest znacznie większa niż ma to miejsce w przypadku ISO 14001.

  Biorąc pod uwagę zmieniające się jak w kalejdoskopie przepisy prawne w zakresie ochrony środowiska i ich bezpośredni wpływ na branżę lakierniczą oraz szeroko rozumianą branżę obróbki powierzchni, warto przyjrzeć się bliżej normie ISO 14001. W niniejszym opracowaniu postaram się skoncentrować na takich zagadnieniach, jak: geneza i istota norm serii ISO 14001, wdrażanie i certyfikacja systemu opartego o wymagania tej normy, korzyści i obciążenia wynikające z wdrożenia systemu, czy przyszłość ISO 14001.

  Geneza norm ISO 14001

  Gwałtowna eksplozja demograficzna na świecie, szybko rozwijające się technologie przemysłowe rzadko kompatybilne z naturą, gwałtowny wzrost szybkości wykorzystania nieodnawialnych źródeł zasobów naturalnych, dynamiczny i nie zawsze kontrolowany rozwój stref miejskich, systematyczne zamieranie wielu form życia flory i fauny, zagrożenie zdrowia ludzkiego czy rozwój komunikacji samochodowej i lotniczej to tylko nieliczne powody, dla których tak istotnym zagadaniem dla ludzkości stał się temat ochrony środowiska naturalnego.

  805z01a.jpg

  Idea normatywnego systemu zarządzania środowiskiem wykształciła się na bazie doświadczeń i ewolucji innych koncepcji, wśród których najważniejsze są:

  - koncepcja zrównoważonego rozwoju (rozwój społeczno-gospodarczy, w którym następuje proces integrowania działań politycznych, gospodarczych i społecznych z zachowaniem równowagi przyrodniczej),

  - filozofia kompleksowego zarządzania jakością TQM (najefektywniejsze wykorzystywanie zasobów ludzkich i materialnych by osiągnąć zamierzone cele),

  - systemy zarządzania jakością ISO 9001,

  - audyty finansowe i środowiskowe.

  805131.jpg

  Pierwszym etapem wdrażania systemu ISO jest opracowanie i przygotowanie polityki środowiskowej w przedsiębiorstwie.

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...