• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 6(56)/2008

    Aktualności i przegląd rynku

    Badanie Powłok

    ponad rok temu  01.11.2008, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 1 z 2

    Badania jakości powłok lakierniczych

    Wyroby lakiernicze muszą być poddawane specjalistycznym badaniom w celu ustalenia przydatności wyrobu. W końcu lakier powinien chronić materiał przed wpływem warunków atmosferycznych, a także nadawać estetyczny wygląd. Dlatego też przeprowadza się szereg badań, zanim gotowy produkt trafi do sprzedaży. W badaniach ocenia się samą farbę, jak i gotową powłokę. Badania, aby były wiarygodne, muszą odbywać się w takich samych warunkach.

    Ocena farby

    - Badanie lepkości metodą Brookfielda

    Zasada pracy opiera się na pomiarze siły niezbędnej do pokonania oporów ruchu końcówki zanurzanej w farbie. Pomiędzy końcówką a napędem znajduje się sprężyna. Kąt odchylenia końcówki względem sprężyny jest mierzony i stanowi podstawę do obliczeń wartości lepkości.

    - Badanie lepkości przy użyciu kubka Forda

    Mierzoną wartością jest czas wypływu farby z pojemnika o odpowiednim kształcie, pojemności oraz średnicy otworu. Przy podawaniu wyniku w tej metodzie należy zawsze zaznaczyć jakim kubkiem dokonano pomiaru.

    650x1.jpg

    Lepkościomierz Brookfielda.

    Ocena gotowej powłoki

    Do zbadania farb przygotowuje się odtłuszczone w acetonie płytki szklane, płytkę szklaną z napiętą folią aluminiową i płytki stalowe. Na każdą z płytek nałożone zostają powłoki lakiernicze. Datę nałożenia powłoki odnotowuje się na odwrocie płytek.

    650x2.jpg

    Kubek Forda

    Badanie grubości powłoki na stali

    Po wysuszeniu płytki badana jest grubość powłoki za pomocą specjalnego miernika (w tym przypadku MINITEST 4000). Dzięki zastosowaniu elektronicznego miernika możliwy jest pomiar bez niszczenia powłoki. Badanie przeprowadza się jest w kilku miejscach i wyciągana jest średnia z pomiaru grubości. Data badania jest odnotowywana na odwrocie.

    Badanie grubości powłoki na szkle

    Metoda wykorzystuje głębokościomierz zegarowy ERICHSEN o dokładności 0,005 mm. W powłoce na płytce szklanej wycinany jest otwór. Następnie badana jest różnica poziomów między wysokością powłoki a głębokością otworu w powłoce.

    650x3.jpg

    650x4.jpg

    Płytki z nałożoną folią aluminiową i szklane płytki oraz próbki po nałożeniu powłoki lakierowej.

    650x5.jpg

    Umiejscowienie próbki z badaną powłoką.

    Próba na zginanie

    Próba ta jest przeprowadzana w celu sprawdzenia elastyczności powłoki lakierniczej przy odkształceniach plastycznych powstających podczas zginania. Pomalowaną próbkę z blachy stalowej ustawia się na dwóch podporach nastawnych, zgina się równomiernie i nieprzerwanie za pomocą trzpienia o określonej grubości i zaokrągleniu. Po przeprowadzeniu próby ocenia się powłokę lakierową w miejscu zgięcia. Nie ocenia się centymetra z każdej strony płytki ze względu na powstałe wady przy malowaniu pędzlem.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...