Szukaj

  Aktualności i przegląd rynku

  Wydanie nr: 5(55)/2008

  Aktualności i przegląd rynku

  Drewno

  ponad rok temu  01.09.2008, ~ Administrator   

  Strona 1 z 3

  Odnawianie starych powierzchni drewnianych

  Kredens babci, weranda, którą własnoręcznie wykonał dziadek czy zwykła ogrodowa ławka, z którą wiążemy miłe wspomnienia. Co łączy te rzeczy? Wszystkie zrobione są z drewna. Wszystkie także mają swoją wartość – jeśli nie materialną, to sentymentalną.

  Każdy z nas otacza się przedmiotami, które chciałby chronić po to, aby swoim wyglądem cieszyły wiele kolejnych lat. Drewno od zawsze uważane było za dobry, stosunkowo tani, a przy tym elegancki materiał budowlany. Niestety, ma ono swoje minusy – może bardzo łatwo ulec zniszczeniu. Aby służyło przez długie lata, musimy pamiętać o właściwym zabezpieczeniu go przed czynnikami atmosferycznymi, chemicznymi oraz mechanicznymi. Aby cieszyło oko swoim wyglądem, powinniśmy właściwie je udekorować. W naszym otoczeniu znajduje się wiele przedmiotów, o które dbamy, aby cieszyć się nimi na co dzień. A co, jeśli podczas porządków na strychu natrafimy na zabytkowy stół, któremu moglibyśmy przywrócić czas świetności? Są na to dwa sposoby. Pierwszy to zatrudnienie fachowca, który słono policzy sobie za pracę. Druga opcja jest zdecydowanie tańsza, a przy tym dostarcza niewątpliwie większej satysfakcji. Mowa tu o samodzielnej renowacji. Bez wątpienia w zachowaniu pierwotnego stanu drewna pomogą nam specjalne produkty, które nie tylko poprawią jego wygląd, ale przede wszystkim nadadzą mu wymaganą odporność. Warunkiem koniecznym jest odpowiednie dobranie preparatów do konserwowanych powierzchni. Płoty, bariery na tarasach, pergole czy podbitki dachowe wymagają nieco innych komponentów niż meble czy elementy dekoracyjne (np. boazerie, poręcze) trzymane wewnątrz pomieszczeń. Dobór poprawnego preparatu należy uwarunkować gatunkiem drewna, który może różnić się twardością czy chłonnością. Różnica tkwi także w samym przygotowaniu.

  622x01.jpg

  Sposoby na renowację starego stołu – Drewnochron i Dekoral. Fot. DEKORAL

  Pierwszy etap – przygotowanie powierzchni do renowacji

  - Renowacja drewnianych powierzchni obejmuje kilka stosunkowo prostych zabiegów, od których zależy efekt końcowy - mówi Ryszard Plantos z Akademii Technik Malarskich. - Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Zaczynamy od usunięcia starych, łuszczących się powłok i wierzchniej warstwy zszarzałego drewna. Tu mamy do dyspozycji dwa rozwiązania: szlifowanie ręczne lub mechaniczne za pomocą szlifierki oscylacyjnej. W przypadku powierzchni trzymanych na zewnątrz używamy do tego papieru o granulacji 120. Powierzchnie dekoracyjne (balustrady, a zwłaszcza poręcze) wymagają dodatkowego szlifowania papierem 180. Meble czy dekoracje (wykluczając posadzki i parkiety) trzymane w naszych domach powinny zostać poddane dwustopniowej obróbce – najpierw papierem o granulacji 180 a następnie 220.

  Poleć innym

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • ZADOWOLONY
  • ZASKOCZONY
  • POINFORMOWANY
  • OBOJĘTNY
  • SMUTNY
  • WKURZONY
  • BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  do góry strony