• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-05.2024 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 4(54)/2008

    Aktualności i przegląd rynku

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.07.2008, ~ Administrator,   Czas czytania 2 minuty

    Termiczne oczyszczanie metali w łożu fluidalnym

    Wbrew pozorom, technologia oczyszczania metali z powłok lakierniczych w łożach fluidalnych nie jest nowością. Wiele firm na całym świecie z powodzeniem korzysta z niej od kilkunastu lat. W Polsce dopiero poznajemy łoża fluidalne i jedno jest pewne – ta technologia oczyszczania metali zdobywa coraz więcej zwolenników. Poniżej postaram się pokrótce przedstawić zasady działania łóż fluidalnych.

    Reaktor łoża fluidalnego jest wypełniony kalibrowanym piaskiem (rys. 1). Na dnie reaktora znajdują się otwory, przez które wpuszczane jest powietrze, dzięki któremu piasek zaczyna się unosić (rys. 2) i zachowywać jak gotująca się ciecz (rys. 3 i 4). Aby ogrzać piasek, do powietrza wpuszczanego do reaktora dodaje się gaz (rys. 5), zapalany przez palnik znajdujący się powyżej poziomu piasku. Piasek w reaktorze ogrzewa się równomiernie do temperatury 420-450 oC. W tak rozgrzanym reaktorze zanurzany jest kosz wypełniony metalowymi elementami przeznaczonymi do oczyszczenia (rys. 6). W zależności od potrzeb możliwy jest wybór innej temperatury czyszczenia. W kontakcie z rozgrzanym piaskiem powłoki lakiernicze znajdujące się na metalowych elementach, zamieniają swój stan ze stałego na gazowy. Rozgrzany piasek, ze względu na swoją drobną konsystencję, obmywa zanurzone w nim elementy, usuwając z nich zanieczyszczenia organiczne.

    593057.jpg

    593058.jpg

    593059.jpg

    593060.jpg

    593061.jpg

    593062.jpg

    Z uwagi na różne rodzaje farby, łoża fluidalne mogą przyjmować jednorazowo określone ilości danej farby. I tak rozróżniamy je na: farby proszkowe, farby z rozpuszczalnikiem, farby utwardzone. Dla każdego z powyższych rodzajów stosuje się inne dopuszczalne ilości możliwe do usunięcia podczas jednego cyklu. Czyszczenie w łożu fluidalnym jest całkowicie bezpieczne dla zamieszczanych w nim elementów nie powodując ich odkształcania ani uszkodzenia powierzchni, jak w przypadku innych metod oczyszczania. Wyczyszczone części metalowe wystarczy opłukać wodą pod ciśnieniem lub przetrzeć na sucho odpowiednim materiałem. Tak przygotowane elementy mogą wrócić na linię produkcyjną. Termiczne oczyszczanie w łożu fluidalnym jest bezpieczne dla środowiska naturalnego. System wbudowanych filtrów ceramicznych praktycznie eliminuje emisję szkodliwych substancji do środowiska. Z technologii łoża fluidalnego najczęściej korzystają lakiernie, jak również producenci artykułów z tworzyw sztucznych oraz gumowych.

    Zalety

    Łoże fluidalne najczęściej stosowane jest:

    - gdy zależy nam na szybkim procesie czyszczenia (średni czas usuwania powłok lakierniczych to jedna godzina),

    - do oczyszczania elementów o dużych gabarytach,

    - gdy za jednym razem trzeba oczyścić większą ilość elementów,

    - gdy zależy nam na efektywnym procesie oczyszczania,

    - gdy zależy nam na niskich kosztach oczyszczania.

    Agnieszka Mich

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...