• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 2(28)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Badanie Powłok

    ponad rok temu  01.03.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 10 minut

    Strona 5 z 5

    Istnieje jednak szereg tematów związanych z prowadzeniem kąpieli galwanicznej, gdzie cała odpowiedzialność spada na galwanizera. Jest to nadzór nad fizykochemicznymi parametrami procesu, a w szczególności pilnowanie odpowiedniej temperatury, poziomu pH kąpieli czy stanu filtrów itp. Osoby obsługujące wanny galwaniczne muszą posiadać wiedzę oraz umiejętności w zakresie obsługi urządzeń kontrolno-pomiarowych konduktometrów, pehametrów czy termostatów. Sprawdzanie pH kąpieli za pomoca papierka uniwersalnego przechodzi już chyba do przeszłości. Współczesne kąpiele galwaniczne do prawidłowej pracy wymagają przestrzegania ścisłego obszaru pH, w którym mogą się znajdować. To samo dotyczy temperatury. Z kolei woda stosowana do płukania musi mieć odpowiednią czystość (niskie przewodnictwo) - ten parametr kontrolujemy za pomocą konduktometru.

    Duże firmy mają odrębne działy zajmujące się nadzorem technologicznym, a małemu - pozostaje własna wiedza, umiejętności i doświadczenie. Galwanizer cały czas musi doskonalić swój warsztat. Tematyka branży galwanotechnicznej jest ogromna, często musimy się posiłkować danymi literaturowym (np. "Poradnik Galwanotechnika PWN"). Dla osób mających dostęp do internetu, polecam portal internetowy www.finishing.com mający swoją siedzibę w USA. Portal ten posiada swoje forum. W forum biorą udział ludzie z całego świata. Można tam zadać najbardziej prozaiczne czy wyszukane pytanie i należy się spodziewać, że dostaniemy odpowiedź. Odpowiedzą nam moderatorzy (fachowcy w branży galwanicznej) bądź inni internauci, którzy z podobnym problemem się zetknęli. Ludzie pytają się tam dosłownie o wszystko. Oczywiście obowiązuje angielski.

    Galwaniczne powłoki dekoracyjno-ochronne można zaliczyć do warstw szlachetnych, które w porównaniu do powłok lakierniczych są droższe w uzyskaniu. Często ze względu na cenę nie można ich zastosować w przypadku tanich wyrobów. Jednak możemy spotkać reklamy różnych towarów, gdzie jako walor użytkowy, a podnoszący ich wartość, jest podana informacja, iż detal został poniklowany czy pochromowany. Myślę, że galwanotechnika i efekty w jej procesie uzyskiwane znajdą coraz większe zainteresowanie w sektorze odbiorców stawiających na wysoką jakość wykończeń detali.

    WALDEMAR TOMANKIEWICZ

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...