• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 5(55)/2008

    Aktualności i przegląd rynku

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.09.2008, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 1 z 3

    Proces przygotowania powierzchni nie kończy się po wyjściu ze strefy obróbki chemicznej

    Odpowiednie przygotowanie powierzchni detalu w coraz większym stopniu wpływa na jakość produktu oraz jego cechy użytkowe. Wciąż rosnące wymogi dotyczące jakości powierzchni zmuszają producentów do tego, aby w procesie tworzenia danego wyrobu uniknąć dostarczania na jego powierzchnię jakichkolwiek zanieczyszczeń.

    Dzisiejsze systemy produkcji starają się w jak najefektywniejszy sposób wykorzystać powierzchnię produkcyjną zakładu. Poszczególne procesy, takie jak obróbka detalu (np. gięcie czy też śrutowanie), czyszczenie, transport, składowanie oraz montaż odbywają się niejednokrotnie w bliskiej odległości od siebie nawzajem. Sytuacja taka może powodować różnego rodzaju kontaminacje poszczególnych materiałów, np. pył ze śrutowania, odpryski lakieru, cząstki pochodzące z ubrań pracowników. Zanieczyszczenia te przedostają się z jednego procesu do drugiego. Tego rodzaju problemów można uniknąć, jeśli w momencie tworzenia planów zakładu uwzględni się tzw. sekwencje czystej produkcji, wpływające na ogólną ocenę jakości procesów. Kolejnym ważnym punktem jest uświadomienie pracowników jak ważnym zagadnieniem jest czystość w miejscu pracy.

    Koncepcja efektywnego przygotowania powierzchni

    Ze względu na ogromny wpływ jaki odgrywa czystość detalu na późniejszą jakość końcową produktu, proces przygotowania powierzchni jest jednym z ważniejszych elementów całego ciągu produkcyjnego. Aby w sposób racjonalny kierować tym procesem konieczne jest opracowanie schematu wydajności chemicznej obróbki powierzchni. Analizę taką należy rozpocząć od postawienia pytania jakich oczekujemy rezultatów oraz jaki rodzaj obróbki metalu będzie następował po strefie mycia? Ścisłe wytyczne procesu zapisane w instrukcji przygotowania powierzchni zawierają takie dane, jak: dobór kąpieli do rodzaju detalu oraz ilości i jakości zabrudzeń, temperatura kąpieli, czas trwania procesu, rodzaj środka myjącego. Powyższe zależności pokazują, iż podejście do procesu mycia jako „złotego środka” umieszczonego na końcu linii produkcyjnej przy użyciu jednostopniowej kąpieli jest błędne i nieuzasadnione technologicznie. Co więcej, rozwiązanie takie wymagałoby zastosowania bardzo kosztownych urządzeń oraz preparatów. Wniosek jest prosty: im mniej zabrudzeń zgromadzimy na detalu, tym tańszy i szybszy będzie proces jego mycia. Na czystość detali mają również wpływ same pojemniki do przewozu elementów. Źródłem zanieczyszczeń może być pojawiająca się korozja kontenerów, odpadająca farba, zanieczyszczenia zgromadzone podczas składowania poprzednich partii. Błędem jest więc przypuszczenie, iż kontenery przeznaczone do przewozu umytych detali będą zawsze czyste. Należy zatem pamiętać o regularnych przeglądach posiadanych kontenerów.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...