• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 6(50)/2007

    Aktualności i przegląd rynku

    Drewno

    ponad rok temu  01.11.2007, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 1 z 2

    Przy malowaniu drewna należy zwrócić uwagę na gatunek drewna.

    Drewno twarde, takie jak dąb, buk, olcha jest spoiste i zazwyczaj potrzebuje odpowiednich podkładów lub impregnatów, które będą penetrować w głąb drewna i tym samym zwiększą przyczepność emalii lub lakieru nawierzchniowego. Drewno z drzew iglastych – świerk, sosna, jodła – to drewno miękkie, a zatem teoretycznie łatwiejsze do malowania. Podstawową trudność przy malowaniu tego typu drewna stanowi żywica wydzielająca się z drewna, szczególnie w okolicy sęków. Aby zapobiec wydzielaniu się żywicy należy zastosować odpowiedni podkład, który nie pozwoli na „przebicie się żywicy” przez ostateczną powłokę lakierową. Należy też zwrócić uwagę przy malowaniu wyrobami, takimi jak bejca, lakobejca, kolorowe impregnaty (np. do zabezpieczenia płotów) na rodzaj malowanego drewna. Różne gatunki drewna pomalowane tym samym wyrobem będą bardzo różnić się kolorami. Dlatego zawsze należy zaznaczyć, jaki rodzaj drewna będzie malowany. Następną sprawą przy doborze kolorów lakieru, farby i impregnatu jest rozpoznanie, czy wyrób jest skierowany do malowanie zewnętrznego, czy też do wewnątrz pomieszczeń. Warunki atmosferyczne mają bowiem duży wpływ na wytrzymałość powłoki lakierowej. Słońce, deszcz, śnieg, wysokie i niskie temperatury, a szczególnie ich gwałtowne zmiany mają duży wpływ na destrukcje powłoki lakierowej.

    A więc przy doborze wyrobu lakierowego należy dokładnie rozpoznać wyroby, które będą odpowiadać naszym celom.

    Wyroby lakierowe są produkowane w dwóch podstawowych równoległych rodzajach. Są to:

    • wyroby rozpuszczalnikowe

    • wyroby wodorozcieńczalne

    Przy obecnym rozwoju technologii można śmiało powiedzieć, że każdy wyrób rozpuszczalnikowy ma swój odpowiednik w wyrobach wodorozcieńczalnych. Wyroby do drewna można podzielić na różne grupy i spróbujemy to zrobić w prosty sposób. Podstawowe wyroby stosowane do malowania drewna to:

    498ok1.jpg

    Podział ten mówi nam ogólnie, z jakich surowców powstał wyrób – co jest bazą w danych wyrobach.

    Takie rozpoznanie pomaga nam w wyborze wyrobów.

    Powszechnie wiadomo, że wyroby nitrocelulozowe i poliuretanowe nie są odporne na warunki atmosferyczne i tu rodzi się następny podział:

    • malowanie przedmiotów, które będą wewnątrz pomieszczeń (meble, taborety, ramy obrazów itp.), a więc wyroby wewnętrzne

    • malowanie przedmiotów, takich jak ramy okien, meble ogrodowe, a więc wyroby zewnętrzne

    Mamy więc ogólny podział wyrobów przeznaczonych do drewna. Wszelkie informacje o wyrobie powinny znaleźć się na etykietach lub w odpowiednich ulotkach i to jest wskazówką przy ich doborze do naszych celów. Należy pamiętać, że wyroby rozpuszczalnikowe emitują dużą ilość „lotnych części” w powietrze powodując duże zanieczyszczenie powietrza. Dla wyrobów chemicznych stosuje się wskaźnik VOCs (Volatile Organic Compounds – Lotne Składniki Organiczne) to jest zawartość składników posiadających wysoką prężność par i niską rozpuszczalność w wodzie. W wyrobach lakierowych główną przyczyną wysokiego wskaźnika VOCs są rozpuszczalniki organiczne. Z chwilą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej są wprowadzane w życie przepisy, które mają eliminować zjawisko wprowadzania do środowiska szkodliwych substancji i na producentów nakładane są wysokie kary za zanieczyszczenie środowiska. I tak, producent wyrobów z drewna staje przed wyborem – malować wyrobami rozpuszczalnikowymi, czy też ekologicznymi wyrobami wodorozcieńczalnymi. Nie można ukryć faktu, że malowanie np. wyrobami nitrocelulozowymi jest bardzo wygodne i szybkie ze względu na własności tych wyrobów, takich jak bardzo krótki czas całkowitego wysychania i możliwość szybkiego składowania malowanych elementów. Niemniej należy pamiętać, że powłoki uzyskane z wyrobów nitro nie są odporne nawet na wodę, a więc mają zawężony zakres stosowania. Szersze zastosowanie znalazły lakiery modyfikowane nitro-poliuretanowe. Modyfikacja pozwoliła na uzyskanie wyższych parametrów jakościowych powłok (zwiększona odporność), a zachowany został dość krótki czas schnięcia.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...