Szukaj

  Aktualności i przegląd rynku

  Aktualności i przegląd rynku

  ponad rok temu  07.06.2019, ~ Administrator   

  Zmiany w rankingu producentów powłok

  Magazyn European Coating opublikował swój doroczny ranking 25 największych producentów farb i lakierów w 2018 roku na podstawie danych dotyczących sprzedaży. W porównaniu do poprzedniego roku nastąpiła zmiana, zwłaszcza jeśli chodzi o środek tabeli Top 25.

  Lista Top 25 klasyfikuje producentów farb i powłok według ich rocznych obrotów. Firmy z tej listy obejmują wyłącznie przedsiębiorstwa europejskie, co oznacza, że ​​ich centrala musi znajdować się na terenie Europy. Dlatego też globalni gracze, tacy jak PPG Industries, Nippon Paint lub Asian Paints, nie są reprezentowani na tej liście.

  W rankingu po raz drugi znalazła się polska firma Śnieżka, która uplasowała się na przedostatnim miejscu z takim samym wynikiem sprzedaży jak w poprzednim roku, jednak oznacza to spadek o dwa miejsca.

  U góry niewiele się zmienia, jednak nie wszystkim firmom, które pojawiły się w tabeli w poprzednim roku, udało się ponownie znaleźć miejsce na liście. W pierwszej grupie nieznacznie zmieniły się tylko indywidualne wartości, a ranking pięciu najlepiej sprzedających się producentów farb i lakierów pozostaje taki sam jak w poprzednich latach. Wspomniane pięć firm są jedynymi, które w 2018 r. przekroczyły miliard euro pod względem rocznej sprzedaży. Holenderska firma AkzoNobel jest liderem rankingu z 9,3 mld euro (-3% w porównaniu z rokiem poprzednim), co stanowi ponad dwukrotnie więcej niż drugi producent powłok, czyli oddział Coatings firmy BASF.

  W środku tabeli są największe roszady. Na przykład francuski producent powłok Chromology stracił pozycję ze względu na straty (wynikające z osłabionej sprzedaży) na poziomie około 19 milionów euro, podczas gdy Teknos z Finlandii był w stanie wypracować swoją pozycję dzięki solidnemu wzrostowi.

  Producent farb dla budownictwa J.W. Ostendorf, który został przejęty w ubiegłym roku przez duńską grupę Hempel, nie jest już częścią Top 25. Natomiast należy pamiętać o tym, że Hempel jeszcze nie zintegrował sprzedaży pochodzącej z nowej spółki zależnej ze swoimi własnymi danymi. Z drugiej zaś strony Hemmelrath Lackfabrik nadal jest częścią tej listy, ponieważ sprzedaż odnosi się do roku 2018, a frankońska firma została przejęta przez północnoamerykańską grupę PPG Industries na początku bieżącego roku.

  Poleć innym

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

  • 3
   ZADOWOLONY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  do góry strony