Pod pojęciem pomiaru koloru/barwy rozumie się fizyczne ujęcie zjawiska koloru, z perspektywy jakości, ilości i jego charakterystyki. Konieczność pomiaru w tym ujęciu powstała, gdy stwierdzono, że ocena wizualna jest nie tylko niewystarczająca, aby objąć wszelkie niuanse barwy, ale dlatego że jest ona subiektywna i zależna od wrażliwości barwowej danego człowieka. Ocena wizualna jest więc nieobiektywna choćby z tej przyczyny, że każdy człowiek postrzega barwy w różny sposób.
Pomiary barw można przeprowadzić zatem wizualnie (ale nieobiektywnie) lub za pomocą urządzeń pomiarowych (w sposób obiektywny). W tym względzie technika pozwala nam na pomiar w dwojaki sposób:
Technika trójzakresowa
Jest to tzw. zintegrowany sposób pomiaru. Wrażliwość barwową odbiornika trzeba dopasować dokładnie do trzech krzywych wrażliwości tzw. standardowego odbiorcy. Robi się to za pomocą kolorowych filtrów wkładanych przed odbiornik. Regulację przeprowadza się też za pomocą szablonów. Dostosowanie odpowiednich filtrów nie jest sprawą łatwą, ponieważ wpływ na pomiar ma ich specyficzna przepustowość światła ?(?) i koniecznie należy spełnić tzw. wymóg Luthera.
Technika spektralna
Technika ta polega na typowo fizycznym badaniu za pomocą spektrofotometru. Urządzenia to służy do pomiaru krzywych remisji barwy próbek widzialnych. Najważniejszą częścią urządzenia jest monochromator, który rozkłada światło emitowane przez źródło na pełny zakres spektrum światła za pomocą pryzmatu. Z tego spektrum wyświetlane jest światło monochromatyczne przez odpowiednio skonstruowaną szczelinę.
Do wytworzenia spektrum może służyć również siatka optyczna (monochromator siatkowy) - lub jak dziś się praktykuje - większa liczba filtrów interferencyjnych, których główne długości fal dzielą się na widzialne spektrum światła. Powstałe monochromatyczne światło pada na badany obiekt i w zależności od jego właściwości absorpcyjnych jest zmieniane. Odbity promień pada na odbiornik elektryczny (fotocelę). Powstała wiązka fotonowa jest wzmacniana i ukazywana na ekranie urządzenia lub służy do dalszej obróbki elektronicznej. Przy pomiarze barwy obiektu niezbędne jest ujęcie jej w funkcji remisji spektralnej danej próbki ß(?). Funkcja ta jest badaniem porównawczym spektralnej gęstości światła odbitego od standardu bieli z odpowiednią funkcją remisji.
Komentarze (0)