• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-05.2024 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 5(49)/2007

    Aktualności i przegląd rynku

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.09.2007, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 1 z 2

    W zakładach powierzchniowej obróbki metali ilość i jakość ścieków zależy od zakresu prowadzonych w nich usług i zastosowanych w tym celu technologii. Głównymi źródłami ścieków są procesy mycia, płukania i wymiany kąpieli procesowych. Zakłady stają przed zadaniem realizowania zadań produkcyjnych i gospodarki ściekowej w taki sposób aby, spełniać parametry wymagane przy zrzucie ścieków do kanalizacji lub realizować proces zawracania wody procesowej z zachowaniem parametrów najlepszych dla jakości produkcji. W niektórych przypadkach zakłady nie wyposażone w instalacje do oczyszczania ścieków zmuszone są do ponoszenia znacznych kosztów ich utylizacji. Wybór rozwiązania jest kwestią indywidualną w zależności od uwarunkowań lokalnych i celów jakie stawia sobie zakład.

    Możliwość oczyszczania ścieków z zakładów powierzchniowej obróbki metali

    Wariant I

    Realizacja pierwszego wariantu polegającego na podczyszczeniu ścieków do parametrów granicznych koniecznych do zachowania przy zrzucie do kanalizacji jest realizowana w wielu zakładach z zastosowaniem technologii SPLIT-O-MAT®. Jest to sprawdzony proces usuwania ze ścieków ChZT, BZT5, Cr(III), Cr(VI), Zn, Fe, Cu, Ni, które występują często w ściekach z zakładów powierzchniowej obróbki metali w dużych stężeniach. Przykładem zastosowania tej technologii może być zakład Dejo Metaalindustrie BV w Holandii (Zdjęcie 1).

    452014.jpg

    Opis przykładowej instalacji (wariant I):

    Woda płucząca z instalacji powierzchniowej obróbki elementów stalowych i aluminiowych gromadzona jest w zbiorniku buforowym. Następnie podawana jest do reaktora pracującego w technologii SPLIT-O-MAT® SOM 3000 (Schemat 1), gdzie do ścieków dozowane są specjalnie dobrane chemikalia. W wyniku reakcji chemicznych w reaktorze w pierwszej kolejności następuje redukcja chromu(VI) do chromu(III). W kolejnej fazie ścieki poddawane są procesowi neutralizacji i flokulacji. W wyniku obróbki chemiczno-fizycznej ściek zostaje oczyszczony a osad oddzielony za pomocą filtru taśmowego. Woda zostaje odprowadzona do zbiornika filtratu, a następnie pompowana przez filtr piaskowy w celu obróbki końcowej. Po określonym czasie wykorzystywania zawartość wanien procesowych musi być wymieniana. W tym celu zużyte kąpiele przepompowywane są do zbiornika buforowego skąd podawane są razem z bieżącymi ściekami z procesów mycia do reaktora w technologii SPLIT-O-MAT® SOM 3000 (Zdjęcie 2). Średnie proporcje dozowania koncentratu z wanien do ścieków z mycia wynoszą 10% koncentratu na 90% ścieku z mycia, co pozwala na uzyskanie stabilności procesu i podczyszczenia zawartości kąpieli procesowych do parametrów umożliwiających ich zrzut do kanalizacji zgodnie z Tabelą 1.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...