• Reklama
  A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

  Reklama
  B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

  Aktualności i przegląd rynku

  Wydanie nr: 6(86)/2013

  Aktualności i przegląd rynku

  Lakiernictwo Proszkowe

  Tworzywa Sztuczne

  ponad rok temu  01.11.2013, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

  Strona 1 z 3

  Po zakończonym sukcesem opracowaniu procesu do powlekania proszkowego tworzyw sztucznych przychodzi kolej na stworzenie małej linii do produkcji seryjnej


  Firma Schneider Oberflächentechnik wspólnie z uniwersytetem w Offenburgu opracowała proces technologiczny, który umożliwia lakierowanie proszkowe tworzyw sztucznych oraz materiałów zespolonych z tworzyw sztucznych. Redakcja "Besser lackieren" rozmawiała z prezesem Haraldem Schneiderem o projekcie badawczym, dalszym jego rozwoju i możliwości udzielenia licencji na tę metodę.

  1394swiat_001.jpg


  - Jak to się stało, że zaczął Pan współpracować z uniwersytetem w Offenburgu?

  - Zapytanie klienta nasunęło mi pomysł proszkowania tworzyw sztucznych. Ponieważ nie mieliśmy laboratorium ani innych możliwości, zastanawiałem się kto mógłby nam pomóc. Wtedy znaczenie miała bliskość uniwersytetu w Offenburgu.

  Poszukując odpowiedniej osoby kontaktowej pomocy udzielił mi Thomas Wiedemer, rektor uczelni. Przekazał mi kontakt do profesora Johannesa Vinke z wydziału Budowy Maszyn i Technologii Produkcji oraz do uznanych ekspertów w dziedzinie obróbki tworzyw sztucznych i inżynierii materiałowej. Przedstawiłem mu mój pomysł przy pomocy prostych próbek. Od razu przyjął go z entuzjazmem, złożyliśmy zatem wniosek o dofinansowanie projektu badawczego "Niskotemperaturowe lakierowanie proszkowe niemetali".


  - Dlaczego nikt wcześniej nie wpadł na pomysł, aby umożliwić powlekanie proszkowe tworzyw sztucznych?

  - Istnieją już metody powlekania tworzyw sztucznych lakierami proszkowymi. Są one jednak za drogie, aby opłacalna była produkcja seryjna małych elementów z tworzyw sztucznych, gdyż stosowane są tu na przykład specjalne tworzywa sztuczne, które zawierają drogie domieszki przewodzące prąd tak, aby w ogóle umożliwić powlekanie elektrostatyczne. Koszty materiałów są zatem bardzo wysokie. Nasza idea była natomiast taka, aby malować proszkowo standardowe tworzywa sztuczne i zmienić rynek masowy produktów z tworzyw sztucznych na bardziej kolorowy. Chcieliśmy stworzyć przyjazną dla środowiska alternatywę dla klasycznego lakierowania, aby móc również obsłużyć rynek artykułów gospodarstwa domowego, biurowych oraz zabawek. W ten sposób powstał pomysł na naszą szczególną metodę powlekania.


  - Czy projekt badawczy będzie kontynuowany? Jeśli tak: co konkretnie będzie dalej badane?

  - Tak, będziemy kontynuować nasz projekt. Teraz głównym zadaniem jest zapewnienie powtarzalności w produkcji masowej oraz utrzymanie wymaganych standardów jakościowych. W tym celu potrzebne są nam próbki z tworzyw sztucznych od potencjalnych klientów.

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...