• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 1(33)/2005

    Aktualności i przegląd rynku

    Budownictwo

    ponad rok temu  01.01.2005, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 3 z 3

    O uznaniu, że dany wyrób budowlany jest regionalnym wyrobem budowlanym, orzeka, w drodze decyzji, na wniosek producenta, właściwy wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego.

    Oznakowanie znakiem budowlanym regionalnego wyrobu budowlanego jest dopuszczalne wyłącznie po uzyskaniu decyzji oraz wydaniu przez producenta na jego wyłączną odpowiedzialność, oświadczenia, że wyrób budowlany został wytworzony w sposób, o którym mowa wyżej, i nadaje się do stosowania zgodnie z przeznaczeniem.

    Producent jest obowiązany do przechowywania krajowej deklaracji zgodności i innych dokumentów związanych z wprowadzaniem do obrotu wyrobu budowlanego.

    Minister Infrastruktury w Rozporządzeniu z dnia 11 sierpnia 2004 r. (Dz. U. Nr 198, poz. 2041)

    określił sposoby:

  • deklarowania zgodności wyrobów budowlanych;

  • znakowania wyrobów budowlanych znakiem budowlanym.

    Rozporządzenie określa w szczególności:


    1) tryb deklarowania zgodności oraz wymagane systemy oceny zgodności dla poszczególnych grup wyrobów, mając na uwadze metody, o których mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o wyrobach budowlanych;


    2) zawartość i wzór krajowej deklaracji zgodności;


    3) zakres informacji dołączanej do wyrobu budowlanego znakowanego znakiem budowlanym.

    Po wystawieniu krajowej deklaracji zgodności, a przed wprowadzeniem wyrobu budowlanego do obrotu, producent umieszcza na wyrobie znak budowlany.

    Znak Budowlany powinien być naniesiony w sposób czytelny, widoczny, trwały, bezpośrednio na wyrobie lub na przymocowanej do niego etykiecie, a jeśli to niemożliwe - na opakowaniu jednostkowym lub zbiorczym. Gdyby i to ze względów technicznych było niemożliwe, umieszcza się go na towarzyszących towarowi dokumentach handlowych.

    Do tak oznaczonego wyrobu producent dołącza informację zawierającą:


    nazwę i adres producenta oraz adres zakładu produkującego wyrób,


    identyfikację wyrobu budowlanego zawierającą: nazwę, nazwę handlową, typ, odmianę, gatunek i klasę według specyfikacji technicznej;


    numer i rok publikacji Polskiej Normy wyrobu lub aprobaty technicznej, z którą potwierdzono zgodność wyrobu budowlanego;


    numer i datę wystawienia krajowej deklaracji zgodności;


    inne dane, jeżeli wynika to ze specyfikacji technicznej;


    nazwę jednostki certyfikującej, jeżeli taka jednostka brała udział w zastosowanym systemie oceny zgodności wyrobu budowlanego.

    Koniec okresu współistnienia dwóch systemów wyznaczać będzie rozporządzenie ministra właściwego do spraw architektury i budownictwa, określające listę wyrobów, dla których jedyną i właściwą drogą wprowadzania ich na rynek polski jest system europejski.

    Weronika Nowak


    IPTS METALCHEM w Toruniu


    OZ w Gliwicach

  • Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...