• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-05.2024 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 4(30)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  01.07.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 10 minut

    Strona 1 z 6

    Malowanie proszkowe - to warto wiedzieć

    Metoda wywoływania ładunku elektrostatycznego za pomocą tarcia jest prawdopodobnie pierwszym znanym ludzkości sposobem produkcji energii elektrycznej. Pewnie każdy z nas na lekcjach fizyki w szkole podstawowej był świadkiem doświadczeń z pocieraniem bakelitowej pałeczki za pomocą wełnianej tkaniny. Następnie można było zobaczyć jak naładowany bakelit przyciąga np. skrawki papieru. To bardzo proste doświadczenie obrazuje w zrozumiały sposób zjawisko fizyczne wykorzystane po raz pierwszy na początku lat siedemdziesiątych XX wieku do aplikacji farb proszkowych. Od tego czasu zasada pracy urządzeń Tribo (skrót od trybostatyka) pozostała ta sama. Zmieniła się jednak nasza wiedza i doświadczenie, co pozwala teraz na sformułowanie charakterystycznych problemów występujących przy aplikacji farb Tribo, jak również zaleceń dla użytkowników.

    Większość dostępnych informacji jest poświęcona ogólnym problemom występującym podczas aplikacji farb proszkowych i dlatego niniejszy tekst dedykuję szczególnie użytkownikom aplikacji Tribo.

    Ogólnie o aplikacji Tribo


    Zasada ładowania elektrostatycznego farby proszkowej przez tarcie była już opisywana wiele razy, dlatego tylko hasłowo przypomnę istotne informacje:

  • Aplikator wykonany jest z materiału mającego zdolność separacji ładunków elektrostatycznych np. teflonu

  • Do ładowania elektrostatycznego farby wykorzystywana jest jedynie energia kinetyczna cząstek farby niesionych przez sprężone powietrze

  • Pomiędzy aplikatorem a przedmiotem malowanym nie ma pola elektrostatycznego; nośnikiem ładunku są poszczególne cząstki farby proszkowej

  • Cząstki farby są ładowane dodatnio w wyniku tarcia pomiędzy sobą, tarcia o wewnętrzne ścianki przewodów transportujących farbę proszkową do aplikatora i przede wszystkim tarcia o wewnętrzne ścianki aplikatora

  • Cząstki farby przywierają do przedmiotu malowanego siłami Coulomba, pokonując: siły grawitacji, energię kinetyczną nadawaną przez powietrze transportujące farbę lub/oraz siły będące rezultatem zderzenia cząstek z powierzchnią pokrywanego przedmiotu.

    Metoda ładowania farb Tribo wykorzystuje naturalne zjawiska występujące w przyrodzie, co wpływa na prostotę konstrukcji sprzętu aplikacyjnego. Jest to bardzo duża zaleta, lecz również ograniczenie. Parametry procesu aplikacji Tribo są zależne w bardzo znacznym stopniu od warunków atmosferycznych panujących w malarni.

  • Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 4(30)/2004

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne