• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

  Reklama
  B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

  Aktualności i przegląd rynku

  Wydanie nr: 6(62)/2009

  Aktualności i przegląd rynku

  Przygotowanie Powierzchni

  ponad rok temu  01.11.2009, ~ Administrator,   Czas czytania 10 minut

  Strona 1 z 6

  Galvannealing – obróbka powierzchni blach nie tylko przed malowaniem

  Wynaleziona głównie w celu poprawy zdolności do malowania stali ocynkowanej technologia galvannealingu ma dziś podstawowe znaczenie w produkcji blach dla przemysłu samochodowego i różnego typu obudów. Warto więc zwrócić uwagę na specyfikę procesu wytwarzania tego typu powłoki ochronnej, jej właściwości użytkowe oraz szeroki wybór możliwości aplikacyjnych.

  Cynkowanie zanurzeniowe z przeżarzaniem, znane również jako galvannealing, jest ciekawą modyfikacją technologii cynkowania zanurzeniowego, pozwalającą na uzyskanie specyficznych właściwości powłoki ochronnej. Metoda ta została wprowadzona w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku głównie w celu poprawy możliwości malowania blach ocynkowanych, jednak aktualnie jest powszechnie wykorzystywana do produkcji blach pokrywanych zanurzeniowo cynkiem, odkształcanych później plastycznie, spawanych lub zgrzewanych, a w końcu malowanych. Bardzo dobre połączenie powłoki ochronnej z podłożem, zachowanie odpowiedniej do warunków eksploatacji odporności korozyjnej oraz właściwości powierzchniowe predestynowane do nanoszenia wyrobów lakierowych, determinują szerokie stosowanie tego typu półwyrobów w przemyśle samochodowym, w produkcji obudów sprzętu AGD oraz w budownictwie [1,2].

  Proces wytwarzania powłoki galvannealing

  Dla uzyskania powłok galvannealing, blacha lub taśma stalowa z klasyczną powłoką cynkową bezpośrednio po wynurzeniu z kąpieli poddawana jest obróbce cieplnej. Schemat procesu cynkowania z przeżarzaniem przedstawia rys. 1.

  796105.jpg

  Rys. 1. Schemat procesu technologicznego cynkowania z przeżarzaniem.

  Piece do przeżarzania są podzielone na trzy strefy: grzania, wygrzewania oraz chłodzenia. Nowoczesne piece działają na zasadzie grzania indukcyjnego w strefie grzania i posiadają w strefie wygrzewania elektryczne elementy oporowe lub promienniki rurowe. Technika grzania indukcyjnego charakteryzuje się krótkim czasem nagrzania, krótkim czasem reakcji, dokładną regulacją temperatury oraz brakiem emisji substancji szkodliwych dla środowiska. Dzięki połączeniu systemów indukcyjnych i gazowych lub oporowych uzyskiwana jest bardzo dobra kontrola procesu technologicznego oraz jakość powłoki po galvannealingu. Piece do cynkowania z przeżarzaniem starszej konstrukcji są wyposażone w strefę grzania i w strefę wygrzewania z promiennikami rurowymi. Charakteryzują się one, niestety, dłuższym czasem nagrzania. W tym przypadku miejscowa emisja zanieczyszczeń i zużycie energii jest ograniczane przez stosowanie palników z niską emisją NOx i systemów palników regeneracyjnych lub rekuperacyjnych.

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...