• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 5(55)/2008

    Aktualności i przegląd rynku

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.09.2008, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 1 z 3

    Renesans grubowarstwowego fosforanowania żelazowego

    Opracowane nowe grubowarstwowe fosforanowanie żelazowe ma wypełnić lukę między klasycznym cienkowarstwowym fosforanowaniem żelazowym i fosforanowaniem cynkowym. Jest ono łatwe do zastosowania i zapewnia skuteczną ochronę antykorozyjną.

    Dzięki łatwemu zastosowaniu i porównywalnie tańszej technologii, fosforanowanie żelazowe stosowane jest często jako technologia przygotowania podłoża przed powlekaniem. Fosforanowanie wykonuje się w myjkach 1-komorowych, a także w 3-strefowych myjkach taktowych lub przelotowych.

    Tym samym, odnośnie większości wymagań jakościowych, uzyskiwane są absolutnie wystarczające warstwy fosforanów od 0,1 do 0,4 g/m2, a także zapewnione jest dobre zabezpieczenie antykorozyjne oraz podłoże o odpowiedniej przyczepności dla kolejnej powłoki.

    Parametry procesowe do aplikacji natryskowej ESKAPHOR W 710:

    1. Bez dodatkowej pasywacji

    617h1.jpg

    Na koniec suszenie gorącym powietrzem przy temperaturze obiektu 110 – 120 st. C

    2. Z dodatkową pasywacją

    617h2.jpg

    Na koniec suszenie gorącym powietrzem przy temperaturze obiektu 110 – 120 st. C

    Dotychczas jednakże ograniczona skuteczność zabezpieczenia antykorozyjnego uniemożliwiała dalsze stosowanie fosforanowania żelazowego w dziedzinach wymagających wytrzymałego zabezpieczenia antykorozyjnego. W takich przypadkach stosuje się w praktyce bardziej pracochłonną i drogą oraz skomplikowaną technologię fosforanowania cynkowego. Są jednakże różne gałęzie przemysłu, które z jednej strony stawiają wysokie wymagania co do zabezpieczenia antykorozyjnego, z drugiej jednak nie wyznaczają obowiązkowo fosforanowania cynkowego. Są to przykładowo zakłady budowy maszyn i budowy maszyn budowlanych, lakiernie usługowe i kooperanci przemysłu samochodowego, którzy chcą lub muszą osiągać jakość produktu znacznie przekraczającą przyjętą normalnie odporność komory solnej 140 do 240 h.

    617haug_polska_dickschicht_w_710_ok.jpg

    617haug_polska_duennschicht_ok.jpg

    Dzięki fosforanowaniu grubowarstwowemu można uzyskać wyraźnie lepsze efekty ochronne niż dzięki klasycznemu cienkowarstwowemu fosforanowaniu żelazowemu (na dole).

    Lepsze zabezpieczenie antykorozyjne

    Wymagania te stawiane są nieustannie producentom preparatów do fosforanowania żelazowego, takim jak Haug Chemie. Tak więc przedsiębiorstwo postanowiło intensywnie szukać rozwiązań, które przede wszystkim byłyby nieskomplikowane w aplikacji. Celem badań było takie ulepszenie preparatu, że stosując łatwe i tanie w zastosowaniu fosforanowanie żelazowe spełniony będzie wyższy zakres wymagań antykorozyjnych. Wynikiem badań jest nowe grubowarstwowe fosforanowanie żelazowe, które ma wypełnić lukę między klasycznym cienkowarstwowym fosforanowaniem żelazowym a fosforanowaniem cynkowym. Dzięki fosforanowaniu części stalowych (typ ESKAPHOR W 710) uzyskuje się wyraźnie lepsze parametry zabezpieczenia niż przy zastosowaniu klasycznego cienkowarstwowego fosforanowania żelazowego. Testy na korozję zgodnie z DIN 50021 SS (test w komorze solnej) pokazują, że wytworzona na stali gruba warstwa żelazowa ma wyraźnie ulepszone właściwości ochronne w stosunku do fosforanowania cienkowarstwowego, które mogą być jeszcze podwyższone dzięki kolejnej pasywacji bezchromowej (preparatem ESKAPHOR P 355).

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...