• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 5(49)/2007

    Aktualności i przegląd rynku

    Przegląd inwestycji

    ponad rok temu  01.09.2007, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 2 z 2



    Już za kilkanaście dni ruszą pełną parą dwie nowe kabiny z stanowiskami przygotowawczymi do lakierowania nadwozi. Każda z nich o gabarytach16 m x 5 m x 5 m. Inwestycja jest dofinansowana przez SPOWKP a zainstalowana przez firmę NOVA VETRA z Bytomia. Kabiny wyposażone są w:


    - agregaty nadmuchowo-grzewcze typ LMU2,0 dwuturbinowe dwusilnikowe – o łącznej mocy 56.000 - 64.000 m3/h, ogrzewanie gazowe, filtrację powietrza wyciągu czterostopniową EU3 + EU3 + EU4 - maty filtracyjne, dodatkowo oczyszczenie powietrza z związków lotnych na filtrach z węglem aktywnym (800 kg granulowanego wsadu węglowego/ kabina) z filtracją osłonową EU 4. Recyrkulacja powietrza 90/10% przy obiegu zamkniętym powietrza i elektroniczna regulacja wydajności nadmuchu i wyciągu – z nowoczesnym systemem E.I.S - ELEKTRONIK INWERTER SYSTEM - 2 x LMU2,0 + 2 x EU/CA2,0 – 4 x EIS.


    PODSTAWOWY PARAMETR PRZEPŁYWU POWIETRZA kabiny w stanie roboczym V = ~ 0,30 m/s. SOLBUS dysponuje własnym biurem konstrukcyjnym. Przy opracowaniu nowych konstrukcji autobusowych firma współpracuje z doświadczonymi biurami projektowymi z Polski i zza granicy. W branży autobusów najczęściej stosuje się farby białe. Fabryka zaopatruje się przede wszystkim w farby antykorozyjne Glasurit, lakiery nawierzchniowe DuPont oraz Akzo Nobel.


    - W planach firmy jest rozbudowa lakierni proszkowej o obróbkę chemiczną z fosforanowaniem cynkowym, gdzie przygotowywać się będzie elementy stalowe używane montowane w strukturach autobusów – mówi kierownik lakierni Tomasz Frankowski, inżynier chemik specjalista od powłok ochronnych.


    Lakiernia proszkowa zakupiona została od firmy PROMAL, gdzie stosowane są najnowsze aplikacje elektrostatyczne firmy Gemma. Jest ona w stanie pomieścić elementy o długości do 3 m wysokości, ponad 1,8 m oraz szerokości około 1,2 m. Według oceny prezesa firmy, linia będzie wykorzystywana w 30%. Obecnie dokończenie inwestycji malarni proszkowej wstrzymują prace budowlane. Po wprowadzeniu wymagań stosowania nowych silników Euro4 wzrosły ceny autobusów i spadła nieco wielkość sprzedaży, jednak statystycznie maluje się tutaj około 120-150 autobusów rocznie przy zastosowaniu kabiny Saima, która wykorzystywana jest w 35%. Jednak już teraz otwiera się przed polską fabryką rynek brytyjski i podjęto decyzję o zwiększeniu mocy produkcyjnych.


    W kabinach stosuje się przede wszystkim aplikacje Iwata, Wagner oraz Graco.





    Kabina proszkowa.





    Malarnia proszkowa (widok pieca i systemu transportu).



    Przy konstruowaniu samochodów stosuje się tutaj stal 1.4003 trudno rdzewiejącą oraz dodatkowo zabezpiecza antykorozyjnie. Poszycia szkieletu tworzą blachy ze stali nierdzewnej z elementami aluminium oraz tworzyw sztucznych. Podkład antykorozyjny nanoszony na odtłuszczone nierdzewne struktury doskonale zabezpiecza przed szkodliwym działaniem środowiska. Produkcja głównej struktury autobusu (pomijamy zderzaki, czy zbiorniki paliwa itp.) wygląda następująco: za spawalni schodzi szkielet samochodu (na zdjęciu), następnie jest on odtłuszczany, a jeśli jest on ze stali czarnej, to oczyszczany jest przez obróbkę strumieniowo-ścierną. Tak przygotowany wyrób przechodzi do malowana farbą antykorozyjną, później zostaje oklejany – jest dodawane poszycie boczne. Ściana z przodu i z tyłu jest z laminatów i ewentualne inne drobniejsze elementy. Takie nadwozie po związaniu części przechodzi na lakiernie ciekłą i dalej na montaż.



    (juc)

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 5(49)/2007

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne