• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 1(51)/2008

    Aktualności i przegląd rynku

    Wyroby Lakiernicze

    ponad rok temu  01.01.2008, ~ Administrator,   Czas czytania 17 minut

    Strona 4 z 6

    Regulacje związane z ochroną zdrowia i środowiska naturalnego

    W kwietniu 2007 r. wydano nowy Code of Practice do europejskiego rozporządzenia 1935/2004, określającego warunki dopuszczania pokryć do kontaktu z żywnością. Mniejsze pojemniki pokrywa się 3-15 mikrometrowymi warstwami termoutwardzalnymi i sieciuje w piecach. Pojemniki średniej wielkości wykonuje się ze stali nierdzewnej lub polimerów i nie pokrywa farbami. Zbiorniki duże (powyżej 10 m3) pokrywa się wielowarstwowymi powłokami reaktywnymi o sumarycznej grubości 0,2 do 0,5 mm. Za nieszkodliwe uważa się zawarte w pokryciach substancje, których migracja do żywności jest mniejsza od limitu detekcji, przyjętego za 10 ppb. Substancje mieszczące się w limicie 10-50 ppb wymagają badania na mutagenność według procedur przyjętych w REACH. Często używany TDI jest na liście SML (Specific Migration Limits) i ma ograniczenie wnikania w żywność do 10 μg/6 dm3 (przyjęto, że 1 kg żywności mieści się w 6 dm3 opakowania). W przypadku innych składników pokryć limitem jest na ogół 60 mg/kg żywności. Lista zawiera 17 grup substancji, praktycznie wszystkie stosowane powszechnie substancje powłokotwórcze, za wyjątkiem poliolefin, które dopuszcza się bez ograniczeń. Miasto Austin (Texas) zakazało stosowania uszczelnień posadzek zawierających smołę węglową (chodzi o policykliczne węglowodory aromatyczne). Badania w firmie Sto AG doprowadziły do możliwości tworzenia pokryć fotokatalitycznie absorbujących z powietrza trujące opary (aldehydy mrówkowy i octowy, metanol, toluen, izopropanol). Sherwin Williams i NL Industries zaskarżyły w marcu do Sądu Najwyższego USA decyzję stanu Rhode Island nakazującą oczyszczenie 240 tys. domów z farb ołowianych. Były one powszechnie stosowane do 1955 r., zabroniono ich w roku 1978. W większości zawierały PbCO3, który od wielu lat pyli ze ścian domów. Koszt prac przekroczy miliard USD. Również Lyondell Chemicals, który otrzymał podobne wezwanie (jest obecnie właścicielem Millenium Holding), zamierza apelować.

    503tab5.jpg

    Tabela 4. Najwięksi producenci farb i materiałów pokryciowych wg Coatings World. Gwiazdką* oznaczono dane szacunkowe. Kursywą oznaczono dane z czerwcowego numeru Farbe und Lack, dotyczące dostawców na rynek niemiecki i wyrażone w euro.

    Podczas majowego kongresu European Coatings uwidoczniły się nowe tendencje w chemii budowlanej, wynikające głównie z dostosowywania się przez firmy do przepisów ochrony środowiska. Poszerzone zastosowania akrylanów wynikają zarówno z wypierania układów zawierających formaldehyd, jak i potrzeby znalezienia lepszych materiałów wiążących, zwłaszcza do zastosowań zewnętrznych. Pojawiły się nowe emulsje polimerowe, pokrycia proszkowe zawierające etery celulozowe i inne kompozyty stosowane do wielowarstwowych układów podłogowych. Rozważane jest zastępowanie tanich płytek PVC, linoleum i nawet drewna czy ceramiki supertrwałymi podłogami na bazie poliuretanów. Do cementu dodawano etery celulozy, co pozwoliło precyzyjniej kontrolować schnięcie wyrobów. Badane pod tym kątem są również etery skrobi. Dodawanie do betonu granulowanych lub „enkapsulowanych” silikonów pozwala na uczynienie go hydrofobowym. Dodatki lateksu również drastycznie zmieniają własności betonu, ale to jest jeszcze przedmiotem badań.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...