
Zdjęcie dzwonkowego urządzenia czyszczącego.
Rozpuszczalny lakier bezbarwny jest lakierem z grupy 2K (lakierów dwuskładnikowych). Przy nanoszeniu powłok z lakierów należących do grupy 2K (lakierów dwuskładnikowych), umieszcza się mieszalnik w głowicy rozpylacza, przez co zmieszanie obu składników (lakieru zasadniczego i utwardzacza) następuje na krótko przed samym rozpyleniem lakieru. Tym samym, w zasadniczy sposób zmniejsza się ryzyko występujące w długich przewodach, którymi płynie zmieszany materiał 2K (dwuskładnikowy). Tym samym skraca się równocześnie odcinek wymagający płukania.
Robot w urządzeniu czyszczącym.
Najpierw czyszczenie
Nie może być mowy o stworzeniu koncepcji aplikacji, jeśli uprzednio nie rozwiązało się problemu czyszczenia.
Szczególnie w przypadku lakierowania seryjnego, względnie wszędzie tam, gdzie zachodzi problem dużej elastyczności produkcji polegający na złożonej logistyce podawania kolorów, pojawia się, wymagające rozwiązania, zagadnienie czyszczenia instalacji związane ze zmianą koloru lakieru. Jest to kwestia równie istotna, jak sprawa wydajnego rozpylacza. Dlatego też, przy każdym wysokoobrotowym rozpylaczu zabudowuje się zewnętrzne dzwonowe urządzenie czyszczące. Tego typu urządzenia czyszczące, zbudowane w oparciu o własną konstrukcję, działają na zasadzie bezdotykowej i czyszczą automatycznie obszar głowicy rozpylającej wraz z tarczą dzwonu i pierścieniami powietrza kierującego. Głowica rozpylająca jest wsuwana do środka urządzenia, gdzie zostaje odseparowania od otoczenia i wyczyszczona. Wszelka powstała podczas czyszczenia mgła lakiernicza zostaje odprowadzona z zamkniętego urządzenia na zewnątrz. Dzięki odpowiedniemu usytuowaniu dysz czyszczących i stosownemu nastawieniu programu płukania, proces czyszczenia przebiega efektywnie i bardzo szybko. Urządzenie czyszczące można również wykorzystać w procesie podawania nowego lakieru, pomagając skutecznie zebrać pozostałe resztki lakieru. Tym sposobem uzyskuje się krótkie i efektywne cykle płukania.
Zastosowanie urządzeń czyszczących działa pozytywnie zarówno na cały proces produkcyjny, jak również ułatwia serwisowanie urządzeń, a ponadto pozwala unikać przerywania procesu produkcji spowodowanego koniecznością ręcznego czyszczenia rozpylaczy. Równocześnie zmniejsza się ilość zabrudzeń wnoszonych do środka podczas wchodzenia do kabiny, co z kolei wpływa pozytywnie na utrzymanie na tym samym poziomie jakości lakierowanych wyrobów.Zastosowanie rozpylacza wysokoobrotowego do nanoszenia lakieru bezbarwnego z boku zderzaka.