• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 4(60)/2009

    Aktualności i przegląd rynku

    Normy/Prawo

    ponad rok temu  01.07.2009, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 1 z 2

    Klasyfikacja i oznakowanie – zagrożenia dla środowiska - część 4

    Substancje i preparaty (mieszaniny - według rozporządzenie CLP), które po przedostaniu się do środowiska stwarzają lub mogą stwarzać natychmiastowe lub przewlekłe zagrożenie dla jednego lub większej liczby składników środowiska, określa się jako niebezpieczne dla środowiska. Substancje klasyfikuje się zwykle na podstawie danych doświadczalnych dotyczących toksyczności ostrej substancji dla organizmów wodnych, rozkładu substancji, wartości log współczynnika Pow1 lub wartości BCF2.

    Określając kategorie zagrożenia według rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1272/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin, należy przyjrzeć się trzem grupom zagrożenia:

    - Toksyczność ostra: dostrzegalne, szkodliwe objawy wywoływane w organizmie w trakcie krótkiego czasu ekspozycji (24 h) na daną substancję.

    Ostra toksyczność może być wyrażona jako:

    - medialne stężenie śmiertelne (CL50), tj. stężenie powodujące śmierć 50% testowanych ryb podczas nieprzerwanego, określonego czasu ekspozycji,

    - medialne stężenie efektywne (CE50) powodujące unieruchomienie rozwielitek. Jest to stężenie, określone przez wartości początkowe, powodujące unieruchomienie 50% rozwielitek badanej grupy podczas ciągłego, określonego okresu narażania,

    - stężenie badanej substancji powodujące 50% obniżenie wzrostu (CEr50) lub szybkości wzrostu w stosunku do kontroli.

    Toksyczność ostra ma 1 kategorię. Według starego rozporządzenia dotyczącego klasyfikacji i oznakowania charakteryzowane jako N - niebezpieczne dla środowiska; R50 – Działa bardzo toksycznie na organizmy wodne.

    751t1.jpg

    Tabela 1. Kody klas i kategorii zagrożenia.

    - Toksyczność przewlekła: jest to zdolność substancji chemicznej do wywołania efektu toksycznego u zwierząt w warunkach powtarzanego codziennego narażenia. Narażenie to ma charakter ciągły oraz różnodawkowy. Do scharakteryzowania toksyczności przewlekłej wykorzystuje się informacje z badań dotyczące rozkładu substancji, wartości log współczynnika Pow lub wartości BCF. W tej grupie zagrożenia mamy 4 kategorie, co odzwierciedlone jest w tab. 1 i tab. 2.

    751t2.jpg

    Tabela 2. Tabela przełożenia klasyfikacji.

    - Substancje stwarzające zagrożenie dla warstwy ozonowej – substancje, które na podstawie dostępnych dowodów określających ich właściwości oraz prognozowane lub znane szlaki i zachowanie w środowisku mogą stwarzać zagrożenie dla struktury lub funkcji stratosferycznej warstwy ozonu. Obejmuje to substancje wymienione w załączniku I do rozporządzenia (WE) nr 2037/2000 Parlamentu Europejskiego w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...