
Jak natomiast przekonać przedsiębiorcę, że inwestycja w przemysł 4.0 jest bezpieczna? Na to pytanie odpowiedział dr hab. Arkadiusz Kawa z Instytutu Logistyki i Magazynowania: – Ważne tu jest pokonanie bariery mentalnej, a nie technologicznej. Przecież my na co dzień korzystamy z chmury danych, używając poczty elektronicznej, social mediów i innych narzędzi, tylko nie myślimy o nich w tych kategoriach. Wybierając natomiast operatora chmurowego należy pamiętać przede wszystkim o infrastrukturze – gdzie się znajduje i jak jest postawiona, referencjach i stosowanych zabezpieczeniach.
Reprezentant Instytutu Logistyki i Magazynowania podkreślił, że przy wyborze operatora chmurowego kwestie zaufania i bezpieczeństwa są kluczowe.
Jakie bariery stoją przed polskim przedsiębiorcą?
W dalszej części dyskusji rozmowa skupiła się na przeszkodach, z którymi borykają się polscy przedsiębiorcy, myślący poważnie o transformacji cyfrowej. Jako pierwsza została wymieniona bariera finansowa, a następnie problem ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników do obsługi innowacyjnych rozwiązań. – Dlatego też, oprócz wsparcia w pozyskiwaniu środków finansowych, kierujemy do firm ofertę szkoleniową, aby wykorzystać istniejące zasoby ludzkie, dokonać pewnego recyklingu kadr przemysłowych – opowiadała Katarzyna Nosalska. – Bardziej dojrzałe firmy zderzają się z problemami technologicznymi, m.in. brakiem interoperacyjności, standaryzacji czy problemami prawnymi.Katarzyna Nosalska dodała, że Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości kierując się budową polskiego ekosystemu 4.0, cyberbezpieczeństwo traktuje jako jeden z elementów budowania zaufania i uświadamiania przedsiębiorców co do istoty konieczności prowadzenia audytów, wprowadzania nowych procedur i budowania własnej dojrzałości cyfrowej.
Arkadiusz Kawa nazwał cyberbezpieczeństwo warunkiem koniecznym do dalszego rozwoju firm i budowania konkurencyjności na rynku i atrakcyjności w oczach klientów docelowych. Konkludując, stwierdził że czasy na systemy zamknięte są już za nami, a przewagę rynkową zyskuje się poprzez interoperacyjność i standaryzację systemów zarządzania.W kwestii bezpieczeństwa w świecie cyfrowym wypowiedział się również Michał Jaworski, który radził, aby przeprowadzając transformację cyfrową, zwrócić uwagę na środowisko prawne, kwestie techniczne, kompetencje oraz międzywydziałowe i firmowe zaangażowanie w ten proces. – Rolą dostawcy, takiego jak Microsoft, jest ułatwienie pracy na wszystkich tych poziomach – podsumował dyrektor strategii technologicznej Microsoft Polska.