• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 2(64)/2010

    Aktualności i przegląd rynku

    Przegląd inwestycji

    ponad rok temu  01.03.2010, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 1 z 2

    Malowanie farbami proszkowymi i ciekłymi butli do gazów technicznych

    W 2009 roku firma ADAL uruchomiła w zakładzie napełniania butli gazami technicznym firmy Air Products z siedzibą w Siewierzu, w pełni zautomatyzowaną, linię do renowacji butli do gazów technicznych.

    Air Products jest obecnie największym dostawcą gazów technicznych w Polsce. Firma znana z innowacyjności, wysokiej sprawności działania oraz zaangażowania na rzecz bezpieczeństwa i ochrony środowiska, poprzez kolejne inwestycje wzmacnia pozycję lidera na polskim rynku. Instalacja składa się z obszarów realizujących następujące procesy: załadunek detali, mechaniczne przygotowanie powierzchni - śrutowanie, malowanie podkładem, suszenie po malowaniu podkładem, malowanie proszkowe, polimeryzacja farby w piecu promiennikowym, malowanie farbami ciekłymi, suszenie, chłodzenie. Po przejściu przez stanowiska przygotowawcze i testowe butle dostarczane są do strefy załadunku. W strefie przygotowawczej każda butla otrzymuje swoją indywidualną etykietę naklejaną przez operatora, na podstawie której, po skomunikowaniu się z bazą danych, odczytać można dane butli: kolor, promień czaszy, waga, pojemność, oraz dane do wybicia na butli.




    Butle po renowacji z pomalowaną czaszą.




    Manipulator znakujący.




    Malowanie farbą podkładową.

    Zawieszanie butli na trawersy odbywa się z wykorzystaniem stacji załadunkowej z windą. Przy zawieszaniu operator skanuje etykietę i w ten sposób wprowadza dane o butli do systemu – przypisuje je do numeru trawersy odczytywanego automatycznie przez czytnik w czasie, gdy trawersa stoi na stanowisku załadunku.

    W trakcie trwania procesu renowacji, każda butla jest nierozłącznie związana z trawersą, na której została zawieszona. W gnieździe śrutowania indywidualna etykieta zostaje zniszczona, wszystkie dane o butli i trawersie są pamiętane przez system. Trawersy w całym obszarze malarni są przemieszczane przez dwutorowy system transportu typu Power&Free. Załadowane trawersy parkują w buforze przed śrutowaniem. Kolejna trawersa jest wprowadzana do śrutownicy natychmiast jak zwolni się w niej miejsce. W trakcie śrutowania butla wykonuje ruch obrotowy. Po opuszczeniu śrutownicy trawersa wjeżdża na bufor przed znakowaniem. Manipulator znakujący wyposażony w głowicę igłową, wykonuje cechę według informacji zawartych w bazie butli oraz parametrów zadanych przez operatora na załadunku.




    Gniazdo malowania farbami ciekłymi.




    Malowanie proszkowe.




    Proces polimeryzacji proszku w piecu IR.

    Po nabiciu cech na butli, trawersa przejeżdża do gniazda malowania podkładem ciekłym. Gniazdo malowania podkładem składa się z kabiny malarskiej z filtracją suchą, manipulatora, pomp farby oraz zainstalowanego na manipulatorze pistoletu ADAL Airless AA250. Butla w trakcie malowania wykonuje ruch obrotowy. Po malowaniu detal wjeżdża do tunelu suszenia i przebywa tam zgodnie z zaprogramowanymi dla niego nastawami czasowymi.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 2(64)/2010

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne