Szukaj

  Aktualności i przegląd rynku

  Aktualności i przegląd rynku

  Wydarzenia i relacje

  6 miesięcy temu  14.03.2019, ~ Administrator   

  Dzisiaj (14 marca) rozpoczyna się konkurs dla uczniów „Sprawny w zawodzie” – stolarz i technik technologii drewna, organizowany przez Zespół Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu. „Lakiernictwo Przemysłowe” od lat promuje i wspomaga tę inicjatywę służącą kształceniu młodych kadr, które w przyszłości mogą znaleźć pracę w zakładach obróbki drewna czy lakierniach.

  W kategorii Stolarz rywalizować będzie 41 uczestników z 16 szkół z Polski, a w kategorii Technik Technologii Drewna – 35 uczestników z 12 placówek szkolnych. Nowością w tegorocznym konkursie „Sprawny w zawodzie” jest nawiązanie współpracy ze „Stowarzyszeniem Producentów Płyt Drewnopochodnych”, w celu promocji materiałów drewnopochodnych oraz wiedzy na ich temat, a która obecnie jest częścią podstawy programowej kształcenia w zawodach drzewnych. Stowarzyszenie chcąc się aktywnie włączyć w przebieg konkursów opracowało zestaw pytań z zakresu wiedzy o materiałach drewnopochodnych i ich producentach w Polsce, które jednocześnie będą jedną z części teoretycznych testów konkursowych.

  Konkursy, organizowane od 1998 r., są próbą umożliwiającą poszerzenie oferty edukacyjnej w Zespole Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu. Inicjatorami byli i są do dzisiaj nauczyciele przedmiotów zawodowych drzewnych mgr inż. Franciszek Synowiec z ZSZ TS w Oświęcimiu oraz mgr inż. Robert Mikołajek z ZS im. KEN w Kalwarii Zebrzydowskiej. Celem organizacji konkursów jest umożliwienie rywalizacji uczniów klas w grupie zawodowej stolarskiej oraz klas technikum drzewnego, wyrabianie u uczniów zainteresowań zawodowych oraz wytwarzanie atmosfery fachowości i prestiżu zawodowego, zwrócenie uwagi na uczniów zdolnych w aspekcie ogólnozawodowym, analiza tematyki programów w aspekcie możliwości i jakości ich realizacji, umożliwienie kontaktów międzyszkolnych oraz wymianę doświadczeń.

  Konkurs składa się zawsze z dwóch części – części teoretycznej, która trwa – 1 godz. i części praktycznej – 4 godz. W części teoretycznej uczniowie rozwiązują test wyboru składający się z kilkudziesięciu zadań. Rozwiązanie testu polega na przeczytaniu i przeanalizowaniu zadania, wyborze prawidłowej odpowiedzi. W części praktycznej uczniowie mają za zadanie wykonać za pomocą obróbki ręcznej element z drewna litego zgodnie z otrzymanym rysunkiem oraz rozwiązują ćwiczenie polegające na wykazaniu się umiejętnościami rozpoznawania gatunków drewna, rodzaju narzędzi, rodzaju obróbki i materiału lub typu konstrukcji.

  Podsumowując, w ciągu 17 lat organizacji konkursów uczestniczyło w nich ok. 300 uczniów zasadniczych szkół zawodowych z ponad 20 szkół kształcących w zawodzie stolarz oraz ok. 260 uczniów technikum drzewnego z ok. 15 szkół kształcących w zawodzie technik technologii drewna. Ponadto w cyklu przygotowań do konkursów i eliminacji na etapie szkolnym szacuje się, że wzięło w nich udział łącznie około 4000 uczniów. Liczby te, pokazują wyraźnie, że dla możliwości zaangażowania tak dużej ilości uczniów w dodatkowym wysiłku dydaktycznym i intelektualnym warto organizować tego typu konkursy.

  Poleć innym

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

  • 1
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 1
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  do góry strony