• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-05.2024 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 1(33)/2005

    Aktualności i przegląd rynku

    Badanie Powłok

    ponad rok temu  01.01.2005, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 2 z 3

    Wszystkie wymienione czynniki mogą zakłócać pole magnetyczne wytwarzane w sondzie pomiarowej podczas pomiarów i tym samym wpływać na zniekształcanie wyników . Także z tego powodu zaleca się podnoszenie sondy na odległość co najmniej 2,5 cm od badanej powierzchni po każdym dokonanym pomiarze.

    Kąt pochylenia sondy

    pomiarowej w trakcie pomiaru

    Błąd osoby wykonującej pomiary. Końcówka sondy pomiarowej powinna być przyłożona prostopadle do badanej powierzchni.

    Temperatura próbki i otoczenia

    Mierniki elektroniczne jak i sondy pomiarowe mają określone przez producenta zakresy temperatur pracy. Z reguły jest to zakres 0°C… + 50°C. Wykonania specjalne sond wysokotemperaturowych umożliwiają pomiary na powierzchniach o temperaturze do 130°C.

    Stopień zużycia

    końcówki sondy pomiarowej

    Należy kontrolować stan sondy. Nie wolno dokonywać pomiarów, przesuwając sondę po powierzchni.

    Efekt brzegowy

    przypadku pomiarów na krawędziach (zewnętrznych i wewnętrznych) mogą wystąpić zakłócenia pola magnetycznego wzbudzanego w sondzie przez powierzchnię poprzeczną do płaszczyzny pomiaru. Zalecana jest kalibracja miernika.

    Sposoby kalibracji mierników


    Kalibracja miernika niezbędna do przeprowadzenia prawidłowych pomiarów umożliwia uniknięcie wielu z powyższych błędów. Bardzo duże możliwości w tym zakresie przedstawiają mierniki firmy Elcometer, wyświetlające opisy w języku polskim, prowadzące użytkownika przez etapy wybranej kalibracjiKalibracja powinna być przeprowadzona na takim samym rodzaju metalu, o takiej samej krzywiźnie i podobnym wykończeniu jak powierzchnia badana. Najlepiej jest zastosować do tego celu nie powleczoną próbkę badanego materiału.

    Kalibracja może być przeprowadzona przy użyciu folii lub standardów kalibracyjnych. Przy użyciu folii kalibracyjnych należy zachować ostrożność, aby ich nie pobrudzić, zatłuścić czy uszkodzić a przez to doprowadzić do zaniżania lub zawyżania ich wartości.

    Najczęściej spotykane sposoby kalibracji mierników grubości powłok:

    Powierzchnie gładkie

  • Jednopunktowa: kalibracja dla powierzchni gładkiej, gdzie miernik jest zerowany na nie pokrytej, gładkiej powierzchni i kalibrowany na folii o grubości większej od oczekiwanej grubości powłoki.

  • Dwupunktowa: kalibracja dla folii cieńszej oraz grubszej od oczekiwanej. Działanie to zwiększa dokładność miernika dla grubości większych niż wybrane folie.

  • Podłoża specjalne: Metoda ta wykorzystuje 2-punktową kalibrację dla specjalnych podłoży tj. żeliwo, niektóre rodzaje stali nierdzewnych, wysokowęglowej stali, specjalnych stopów aluminium itp.

  • Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...