• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

  Reklama
  B1 - IGP 2024 Julian

  Aktualności i przegląd rynku

  Wydanie nr: 6(26)/2003

  Aktualności i przegląd rynku

  Lakiernictwo Proszkowe

  ponad rok temu  01.11.2003, ~ Administrator,   Czas czytania 11 minut

  Strona 1 z 7

  Co robimy, gdy mamy problemy z malowaniem? Najczęściej wpadamy w panikę i szukamy najprostszych rozwiązań. Farba proszkowa staje się ofiarą podejrzeń jako pierwsza. Jej jakość jest poddawana w wątpliwość najczęściej. Z doświadczenia wynika jednak, że farba proszkowa jest powodem problemów raczej rzadko. Dlatego też poniżej zamieszczony krótki opis podstawowych problemów podczas malowania oraz sposobu

  ich usuwania, co może być przydatne w codziennych kłopotach.

  1.Problemy aplikacji


  Problemy z ładowaniem się farb proszkowych czy ich podawaniem do napylania podrażają proces malowania i prowadzą do powstawania wad gotowej powłoki. W wielu przypadkach przegląd podstawowych funkcji sprzętu aplikacyjnego może dać odpowiedź o możliwych przyczynach. Ta część tekstu zawiera opis problemów i sposób ich eliminacji przy założeniu, że sprzęt aplikacyjny poprzednio pracował poprawnie.

  Niedostateczne ładowanie


  Kiedy pojawia się problem z większymi niż zwykle trudnościami w napylaniu farby proszkowej na wewnętrzne, zagłębione przestrzenie (tzw. klatki Faradaya) należy sprawdzić trzy podstawowe parametry:

 • Uziemienie malowanych detali

 • Wydatek napylanej farby proszkowej

 • Napięcie ładowania

  Utrata uziemienia najczęściej spowodowana jest tworzeniem się grubych warstw farby na zawieszkach służących do transportu detali podczas malowania. Uziemienie detali może być sprawdzone za pomocą miernika uniwersalnego. Oporność należy zmierzyć pomiędzy malowanymi detalami a szyną przenośnika, bądź w przypadku malowania ręcznego - obudową kabiny natryskowej. W przypadku, jeśli otrzymana wielkość jest większa niż 1 M? należy przyjąć, że uziemienie malowanych detali jest niedostateczne. Rozwiązaniem jest po prostu oczyszczenie zawieszek w celu przywrócenia właściwego przewodzenia ładunków elektrycznych.

  Za duży wydatek napylanej farby proszkowej może być przyczyną obniżenia efektywności jej ładowania. Zdolność sprzętu aplikacyjnego do nadania farbie proszkowej właściwego ładunku jest wielkością związaną z konstrukcją urządzenia. Przekroczenie wydajności określonych przez producenta sprzętu powoduje np. wzmożone osypywanie się farby z pokrywanych detali. Kontrola i ustawienie właściwego wydatku proszku przywróci poprawne napylanie.

  Napięcie ładowania jest podawane do dyszy natryskowej w celu uzyskania pola elektrostatycznego o odpowiednim potencjale pomiędzy aplikatorem a malowanym detalem. Czasem dochodzi do uszkodzenia któregoś z elementów elektrycznych, odpowiedzialnych za generowanie wysokiego napięcia. W przypadku wątpliwości odnośnie napięcia ładowania należy zmierzyć rzeczywistą wartość napięcia ładowania na dyszy natryskowej aplikatora. Służą do tego dostępne na rynku mierniki wysokonapięciowe. Należy podkreślić, że wielkości wyświetlane na zespole kontrolnym urządzenia są wartościami generowanymi w niskonapięciowym obwodzie elektrycznym i mogą być mylne w przypadku uszkodzenia generatora lub opornika wysokonapięciowego znajdujących się w korpusie aplikatora.

 • Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...