• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

  Reklama
  B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

  Aktualności i przegląd rynku

  Wydanie nr: 3(53)/2008

  Aktualności i przegląd rynku

  Lakiernictwo Proszkowe

  ponad rok temu  01.05.2008, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

  Strona 1 z 4

  Lepsze zabezpieczenie antykorozyjne podłoży stalowych

  W ostatnim czasie wzrasta zapotrzebowanie na proszkowe powłoki podkładowe, w tym podkłady z zawartością cynku metalicznego. W artykule omówione zostaną zastosowania podkładów, jak również ich rola w zabezpieczeniu antykorozyjnym.

  Zastosowanie podkładów

  Podkłady proszkowe są stosowane z bardzo wielu różnych powodów. Jednym z nich jest potrzeba ujednolicenia koloru podłoża – ma to zastosowanie w przypadku stosowania wyrobu wielomateriałowego (np. składającego się z części stalowych i aluminiowych), zaś końcowa powłoka jest półtransparentna (przykładowo niektóre efekty specjalne z efektem perlistym). Jeżeli nie użyjemy warstwy o właściwościach kryjących, w zależności od koloru malowanego materiału otrzymamy różne odcienie warstwy dekoracyjnej.

  549047.jpg

  Most stalowy – ujście rzeki do morza. Zastosowane powłoki: podkład cynkowy PZ770 i poliester architektoniczny Klasy 2 Qualicoat (seria Interpon D2000).

  Innym powodem stosowania podkładów jest konieczność wygładzenia struktury podłoża. Niektóre wyroby z racji skomplikowanych procesów produkcji na etapie kształtowania i łączenia elementów posiadają liczne uszkodzenia powierzchni. Z podobnymi potrzebami wygładzenia struktury materiału mamy do czynienia przy renowacji i ponownym malowaniu wyrobów metalowych. Elementy przeznaczone do przemalowania często posiadają ślady wżerów oraz mają nieregularności podłoża w wyniku stosowania mechanicznych metod usuwania starej powłoki. Odpowiednio dobrany podkład proszkowy zapobiega odwzorowaniu na powierzchni zewnętrznej warstwy dekoracyjnej wad podłoża.

  549048.jpg

  Meble ogrodowe – metaloplastyka. Zastosowane powłoki: podkład cynkowy PZ660 i poliester przemysłowy zewnętrzny (seria Interpon 610).

  W branży motoryzacyjnej bardzo często stosuje się proszkowe powłoki podkładowe jako warstwę gruntującą przed malowaniem ciekłym. Często stosowane jest to przez producentów części zamiennych. Jest to również standard w technologii malowania felg aluminiowych – epoksydowo-poliestrowe podkłady o wysokiej rozlewności stanowią bazową warstwę dla ciekłych powłok z efektami metalicznymi. Kolejnym i chyba najbardziej istotnym celem stosowania podkładów jest konieczność zabezpieczenia antykorozyjnego podłoży stalowych. W tym przypadku najwłaściwszym rozwiązaniem jest zastosowanie podkładów epoksydowych z wysoką zawartością cynku metalicznego, czyli tzw. podkładów cynkowych. Prostsze rozwiązania, np. zastosowanie warstwy podkładowej bez zawartości cynku, jest tylko półśrodkiem. Tego typu powłoki działają antykorozyjnie jedynie w sposób barierowy – tworzą szczelną, wysoko usieciowaną warstwę o bardzo dobrej adhezji do podłoża metalowego, ale w przypadku przerwania ciągłości powłoki można spodziewać się szybkiego rozwoju korozji podpowłokowej, stopniowego odrywania się jej kolejnych fragmentów w obrębie uszkodzenia, także możliwości powstania w tym punkcie wżeru korozyjnego. Dlatego jedynie powłoki podkładowe z zawartością cynku dzięki aktywnemu działaniu antykorozyjnemu w pełni zabezpieczają podłoża stalowe przed korozją. Są bardzo skuteczną i tańszą alternatywą cynkowania ogniowego oraz galwanicznego.

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...