• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-05.2024 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 4(54)/2008

    Aktualności i przegląd rynku

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  01.07.2008, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Strona 1 z 4

    Nowa lakiernia podwozi samochodów ciężarowych

    Firma MAN zbudowała w Polsce jeden z najbardziej nowoczesnych na świecie zakładów produkujących samochody ciężarowe. Budowa fabryki w tzw. szczerym polu wymagała m.in. zbudowania przyjaznej dla środowiska i szczególnie energooszczędnej lakierni do malowania podwozi samochodowych.

    W październiku 2007 r. firma MAN uruchomiła w pobliżu Krakowa nowy zakład produkcji samochodów ciężarowych. Zakład ten jest jednym z najnowocześniejszych w świecie. Jego lokalizacja w otwartej przestrzeni pozwalała na realizację nowoczesnych projektów oraz koncepcji produkcji i logistyki bez konieczności dostosowywania się do istniejącej infrastruktury. Opracowywanie projektu lakierni wymagało, oprócz uwzględnienia wymogów produkcyjnych, także spełniania wszystkich wymagań ochrony środowiska. A także jak przystało na nowoczesne rozwiązanie, by był maksymalnie energooszczędny.

    599016.jpg

    Nowa lakiernia przeznaczona jest do malowania wstępnie zmontowanych podwozi samochodów ciężarowych farbami nawierzchniowymi, tym samym powłoki muszą spełniać wymagania jakościowe stawiane malowaniu końcowemu. Ponadto, powłoka malarska powinna mieć odpowiednią wytrzymałość, taką by podczas dalszych prac montażowych kompletujących pojazd nie powstawały jej uszkodzenia. Urządzenia lakierni pozwalają na ręczne malowanie różnych podwozi o całkowitej długości do 12 m i ciężarze do ośmiu ton każde. Wiosną 2006 roku zlecenie budowy lakierni otrzymała firma b+m z siedzibą w Eiterfeld, Hesja. Dla firmy b+m było to już trzecie zlecenie od firmy MAN na budowę tego rodzaju instalacji, stąd zleceniobiorca mógł wykorzystać doświadczenie zdobyte przy realizacji wcześniejszych projektów. Zakres dostawy obejmował urządzenia strefy załadunku i rozładunku podwozi, kabiny lakiernicze wraz z kompletną instalacją nawiewno-wywiewną, urządzenia strefy podsuszania, suszarkę wraz ze strefą schładzania, instalację przygotowywania i zasilania materiałów malarskich oraz aplikację. W zakresie dostawy znalazły się również urządzenia transportu technologicznego w obrębie urządzeń malarni przystosowane do przemieszczania ciężkich ładunków systemem „Power + Free” firmy Schierholz (system Duomatic 350) oraz całość konstrukcji stalowej malarni.

    52 podwozia w czasie jednej zmiany

    Podwozia samochodów ciężarowych przemieszczane są w hali montażowej przy pomocy wózków do transportu poziomego, obsługujących linie montażowe do strefy załadunku, gdzie przejmowane zostają przez urządzenia przenośnika „Power & Free”. Podwozie mocowane jest przy pomocy łańcuchów do stałych, poprzecznych belek dźwigara przenośnika w strefie osi przedniej i do dwóch ruchomych belek dźwigara, przestawianych ręcznie, do mocowania podwozia w strefie osi tylnej. Poprzeczne belki nośne zamocowane są bezpośrednio do dźwigara, który z kolei wisi na dwóch podwójnych mechanizmach napędowych o nośności do 5 ton każdy. Punkty zwieszenia podwozia zostały tak dobrane, aby oba napędy były obciążone równomiernie. Po zawieszeniu podwozie zostaje podnoszone przez windę do poziomu +4,75 m i przemieszczane poziomo do zlokalizowanych jedno po drugim, trzech stanowisk przygotowania. Stanowiska przygotowania znajdują się bezpośrednio przed wejściem do kabin lakierniczych, a przemieszczanie podwozi w ich obrębie odbywa się ruchem taktowym. Czas jednego taktu wynosi siedem minut. Przed transportem do kabin lakierniczych podwozia są ręcznie czyszczone i maskowane.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...