Szukaj

  Reklama
  B1 - IGP 02.02 - 31.03 Julian

  Aktualności i przegląd rynku

  Aktualności i przegląd rynku

  Wydarzenia

  Wyroby Lakiernicze

  20 dni temu  09.02.2021, ~ Administrator   

  W odpowiedzi na ofertę AkzoNobel (Holandia) koncern PPG (Stany Zjednoczone) zaoferował Tikkurili 34 euro za każdą akcję. I wygląda na to, że wygrał rywalizację z Holendrami.

  Przez ostatni miesiąc batalia o zakup akcji Tikkurili trwała w najlepsze. Najpierw w drogę PPG wszedł Hempel, zmuszając koncern do rewizji oferty w momencie, gdy transakcja wydawała się już dopięta na ostatni guzik. Zaś 28 stycznia do rywalizacji włączył się AkzoNobel, oferując Tikkurili 31,50 euro za każdą akcję. Wszystkim przyświecał jeden cel: uzyskać zgodę skandynawskiej firmy na wykup wyemitowanych i znajdujących się w obiegu akcji, a tym samym przejąć pakiet niemal 30% udziałów w spółce.

  Wszystko wskazuje na to, że sztuka ta uda się ostatecznie PPG. Po tym, jak zaoferowało ono Tikkurili 34 euro za akcję, AkzoNobel wycofał się z wyścigu, a zarząd Tikkurili zarekomendował akcjonariuszom przyjęcie wezwania na akcje.

  Jak tłumaczy Thierry Vanlancker, prezes zarządu AkzoNobel, przejęcie Tikkurili co prawda pozwoliłoby firmie na uzyskanie efektu synergii, zwłaszcza z uwagi na bliskość kulturową i geograficzną obu podmiotów, ale ze względu na dodatkowe uwarunkowania transakcji byłoby dla jej akcjonariuszy mniej korzystne niż alternatywne możliwości tworzenia wartości.

  W zamian za zakup Tikkurili koncern musiałby bowiem ograniczyć swoją działalność na niektórych rynkach i sprzedać część swojej sieci firmie Hempel. Także PPG poszło na dodatkowe, choć mniej bolesne ustępstwa, m.in. zobowiązało się do uzyskania wszelkich zgód organów regulacyjnych umożliwiających przyspieszenie wykupu. Był to warunek przyjęcia wezwania przez spółkę Oras Invest – jednego z czterech głównych akcjonariuszy Tikkurila. Pozostali: Varma Mutual Pension Insurance Company, Mandatum Life Insurance Company i Kaleva Mutual Insurance Company już wcześniej zgodzili się na sprzedaż akcji.

  PPG liczy, że uda mu się zakończyć transakcję pod koniec pierwszego lub na początku drugiego kwartału 2021 r. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, koncern przejmie 29,34% akcji Tikkurili, płacąc za nie łącznie 1,5 mld euro.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

  • 0
   ZADOWOLONY
  • 2
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  do góry strony