• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

  ReklamaB1 - romerpp 17.09.2021-17.09.2022 Julian

  Aktualności i przegląd rynku

  Aktualności i przegląd rynku

  Motoryzacja

  Technologie Lakiernicze

  4 miesiące temu  13.05.2021, ~ Administrator   

  Innowacyjna technologia nakładania dwóch kolorów lakieru samochodowego firmy PPG znalazła się w finale konkursu PACEpilot organizowanego przez magazyn Automotive News.

  Nagroda PACEpilot przyznawana jest co roku twórcom innowacyjnych technologii, które jeszcze nie doczekały się komercjalizacji, ale z powodzeniem przeszły już pierwsze testy wdrożeniowe. A na takim właśnie etapie znajduje się tzw. technologia precyzyjnej aplikacji firmy PPG opracowana specjalnie z myślą o lakierowaniu pojazdów z użyciem dwóch lakierów o różnej barwie.

  W konwencjonalnych systemach lakierniczych nakładanie dwóch kolorów lakieru samochodowego wymaga sporo czasu i trudu: najpierw należy bowiem nałożyć podkład, lakier bazowy i lakier bezbarwny na wybrane powierzchnie, następnie zamaskować je i całą procedurę powtórzyć, nakładając drugi kolor na odkryte przestrzenie.

  Technologia PPG – dzięki bardzo dużej precyzji powlekania – umożliwia nałożenie dwóch wyraźnie odcinających się kolorów lakieru bez konieczności maskowania. Co ważne, eliminuje także naddatki lakieru (przetrysk), a tym samym ogranicza emisję CO2 i konieczność stosowania energochłonnych systemów filtracji i odzysku niewykorzystanego lakieru. Z punktu widzenia wydajności jej największą zaletą jest jednak ekstremalnie krótki czas aplikacji: jak szacuje PPG, użycie innowacyjnych głowic lakierniczych może skrócić czas lakierowania jednego pojazdu nawet o ok. 50 minut.

  – Już niebawem z wykorzystaniem technologii precyzyjnej aplikacji będzie można lakierować całe samochody, a to zapewni ich producentom zupełnie nowe możliwości uatrakcyjniania swojej oferty – mówi Wolfgang Klaeger, globalny menedżer ds. technologii dekoracyjnych i lakierów samochodowych OEM w PPG. – Co więcej, jeśli technologia ta sprawdzi się w słynącej z rygorystycznych wymogów względem efektywności branży motoryzacyjnej, będzie ją można wprowadzić także m.in. w sektorze lotniczym, kosmicznym oraz w branży produkcji motocykli, autobusów i pociągów.

  Laureatów nagród PACEpilot 2021 r. poznamy 30 września 2021 r. podczas ceremonii w Detroit (USA). Do finału zakwalifikowały się 23 firmy.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 0
   ZADOWOLONY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  do góry strony