• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-05.2024 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 1(27)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Wyroby Lakiernicze

    ponad rok temu  01.01.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Strona 1 z 4

    Obróbka wstępna - zanieczyszczenia i wady powierzchniowe


    Lakierowanie proszkowe, stosowane do pokrywania aluminium i innych metali, ma na celu zabezpieczenie przed korozją i nadania wyrobom dekoracyjnego wyglądu. W przypadku wyrobów z aluminium i jego stopów, dekoracyjny wygląd uzyskiwany przez powłoki proszkowe przyczynił się do burzliwego rozwoju przemysłu aluminiowego i szerokiego zastosowania zwłaszcza w dziedzinie wyrobów przeznaczonych dla budownictwa. Aluminium, a zwłaszcza stopy aluminiowe posiadają stosunkowo wysokie własności wytrzymałościowe (w porównaniu z ciężarem właściwym) i w odróżnieniu od stali nie podlegają korozji w głąb materiału. Dlatego konstrukcje aluminiowe nie ulegają zniszczeniu z powodu postępującej korozji, ale jeżeli nie są zabezpieczone, pokrywają się utlenioną powierzchnią i staję się szare i mało atrakcyjne.

    Powłoki proszkowe charakteryzują się wysokimi własnościami, odpornością na działanie czynników atmosferycznych, prostym procesem nakładania w porównaniu z innymi rodzajami powłok, a sam proces jest najbardziej przyjazny dla środowiska naturalnego. Wysoka jakość farb proszkowych i właściwie nałożona powłoka pozwala na utrzymanie dekoracyjnego wyglądu elementów architektonicznych przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Osiągnięcie tak wspaniałych wyników jest możliwe tylko w przypadku zastosowania ściśle określonego reżimu technologicznego w zakresie: przygotowania powierzchni do nakładania powłoki podkładowej, nałożenia powłoki podkładowej, zastosowania farby proszkowej z certyfikatem jakościowym i nałożenia powłoki proszkowej oraz jej wypalenia zgodnie z instrukcją producenta.

    Najważniejszym elementem w procesie nakładania farb proszkowych na kształtownikach aluminiowych przeznaczonych na elementy architektoniczne jest właściwe przygotowanie powierzchni do nakładania powłoki podkładowej. Przygotowanie to polega na nałożeniu warstwy mocno związanej z podłożem metalowym i dającej dużą przyczepność dla nakładanej powłoki proszkowej. Warunkiem uzyskania dobrej przyczepności jest zupełne odtłuszczenie, oczyszczenie i ściągnięcie tlenków powstałych podczas wytwarzania, składowania i transportu.

    Tylko w oparciu o znajomość rodzaju i wielkości zanieczyszczeń, jakie mogą występować na obrabianych powierzchniach, można prawidłowo, a także ekonomicznie zaprojektować przebieg procesu technologicznego nakładania powłoki podkładowej. Stąd wniosek dla lakierni proszkowej, że dla prawidłowego prowadzenia procesu przygotowania powierzchni, zastosowany proces technologiczny powinien posiadać możliwość zupełnego odtłuszczania i oczyszczania kształtowników mocno zanieczyszczonych, mocno zanieczyszczonych z wtartym grafitem, średnio i mało zanieczyszczonych.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...