• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 1(51)/2008

    Aktualności i przegląd rynku

    Normy/Prawo

    ponad rok temu  01.01.2008, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 1 z 3

    Zanim przystąpimy do opracowania projektu

    Jak poszukiwać źródła finansowania projektu oraz na co zwrócić szczególną uwagę podczas procesu przygotowania wymaganej dokumentacji aplikacyjnej i ubiegania się o dofinansowanie projektu?

    Począwszy od 1 maja 2004 r., tj. od dnia przystąpienia do struktur organizacyjnych Unii Europejskiej Polska może korzystać ze środków finansowych dostępnych w ramach funduszy strukturalnych, o których pisaliśmy w poprzedniej publikacji. Wliczając środki krajowe polscy wnioskodawcy zwani beneficjentami w okresie 2007- 2013, będą mogli zakontraktować 85,6 mld euro w ramach wdrażania są tzw. Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia (NSRO).

    Poszukując źródeł finansowania naszego przedsięwzięcia w oparciu o środki unijne należy koniecznie zapoznać się z treścią poszczególnych programów operacyjnych, pomiędzy które została alokowana czyli rozdzielona wspomniana kwota 85,6 mld euro. Do dyspozycji mamy 16 Regionalnych Programów Operacyjnych (każde województwo posiada swój własny zarządzany przez samorząd województwa program) oraz 5 programów krajowych zarządzanych centralnie. Na stronach internetowych poszczególnych samorządów wojewódzkich dostępne są Regionalne Programy Operacyjne, zaś na stronie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego (www.mrr.gov.pl) znajdziemy wszystkie programy krajowe.

    Każdy program operacyjny został podzielony na tematyczne priorytety zwane także osiami priorytetowymi, które w dalszej kolejności dzielą się na działania oraz w niektórych przypadkach także i na poddziałania. Podczas opracowywania dokumentacji aplikacyjnej należy korzystać również z uszczegółowień programu, które posiadając taką samą strukturę, zawierają ponadto wiele niezbędnych informacji na temat typów projektów kwalifikujących się do otrzymania wsparcia, ich minimalnej i maksymalnej wartości, kryterium geograficznego (niekiedy, bowiem mogą aplikować beneficjenci posiadający swoją siedzibę na określonym terenie np. w miastach powyżej określonej liczby mieszkańców), rodzajów kosztów kwalifikowanych i niekwalifikowanych, jak również kategorii beneficjentów uprawnionych do ubiegania się o przyznanie wsparcia.

    Zanim przystąpimy do opracowania projektu warto sprawdzić w treści dokumentów strategicznych, o których mowa powyżej czy planowane przez nas przedsięwzięcie znajduje się w katalogu typów projektów, które mogą aplikować o dofinansowanie oraz to czy nasz status prawny kwalifikuje nas do kategorii beneficjentów, którzy mogą aplikować o uzyskanie grantu.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...