• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 4(54)/2008

    Aktualności i przegląd rynku

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.07.2008, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Strona 1 z 4

    Wartość dodana dzięki optymalizacji procesów czyszczenia

    Czyszczenie części przemysłowych, zarówno w trakcie, jak i po ich wyprodukowaniu, ma za zadanie realizację specyfikacji czystości powierzchni wymaganych do dalszej obróbki lub montażu elementów. Zaostrzone wymagania dotyczące czystości komponentów, w połączeniu z naciskiem rosnących kosztów, stwarzają potrzebę wdrożenia procesów czyszczenia, dostosowanych do rzeczywistego popytu.

    Świadomość jakości czyszczenia części na ogół nie jest tak dobrze rozwinięta jak to ma miejsce w przypadku innych etapów produkcji takich, jak obróbka CNC, formowanie, odlewanie i powlekanie. Należy jednak pamiętać, iż czyszczenie zorientowane na wymagania daje znaczący wkład w podnoszenie jakości produktu i obniżenie jego ceny. Dzięki temu można w wielu przypadkach uniknąć nieefektywnych odpadów lub kosztownych poprawek, czy wycofywania produktów mających negatywny wpływ na wizerunek firmy. W przemyśle można korzystać z rozmaitych procesów czyszczenia, które są stosowane - także w różnych kombinacjach.

    Dostosowanie czyszczenia do rodzaju zanieczyszczenia

    Dzięki procesowi oczyszczania, który został dostosowany do rzeczywistych wymagań, potencjał optymalizacji może często być eksploatowany od początku do końca sekwencji produkcyjnej, a produkcja może być wydajniejsza. Zasadnicze czynniki obejmują: geometrię części, materiał, rodzaj i stopień zanieczyszczenia, środek czyszczący, proces (np. procesy czyszczenia na mokro, takie jak rozpylanie, zanurzanie i czyszczenie ultradźwiękowe lub też metody czyszczenia na sucho, takie jak czyszczenie plazmowe i za pomocą CO2), czas trwania obróbki, liczbę etapów procesu, wymagania dotyczące wydajności i czystości. Proces można w sposób idealny dostosować do wyżej wymienionych parametrów przy pomocy testów czyszczenia przeprowadzanych w laboratorium lub zakładzie badawczym producenta systemu, wykorzystując oryginalne, zanieczyszczone elementy. W zależności od danego zadania, opłacalne może również być łączenie różnych procesów.

    Czyszczenie chemiczne na mokro

    Skuteczność czyszczenia chemicznego na mokro jest determinowana przede wszystkim przez skuteczność używanego środka czyszczącego jako rozpuszczalnika. Zwykłe media czyszczące obejmują środki wodne i rozpuszczalniki; te ostatnie można podzielić na chlorowcowane węglowodory (HC), chlorowane węglowodory (CHC) i rozpuszczalniki polarne. Środki wodne, dostępne w postaci zasadowych, neutralnych lub kwasowych środków czyszczących, są częściej stosowane tam, gdzie do oczyszczenia przeznaczone są duże ilości części i/lub w przypadkach, gdy wymagane jest czyszczenie precyzyjne oraz mikrooczyszczanie.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...