• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 6(56)/2008

    Aktualności i przegląd rynku

    Urządzenia Lakiernicze

    ponad rok temu  01.11.2008, ~ Administrator,   Czas czytania 9 minut

    Strona 1 z 5

    W zależności od obszaru zastosowania, do przenoszenia ciepła stosuje się różne ciecze

    Czyszczenie powietrza, piece, zbiorniki bitumiczne, wyparki, prasowarki, destylatornie, suszarki przelotowe, rozcieńczarki tłuszczu, instalacje foliowania, frytkarki, prasy fornirujące, wanny galwaniczne, instalacje grzewcze/chłodzące, instalacje impregnujące, gładziarki, suszarki do ścieków, zbiorniki magazynowe, piece pasteryzujące, instalacje lakierowania proszkowego, komory wędzarnicze, reaktory, mieszalniki, prasy do płyt pilśniowych, maszyny płuczące, zaopatrzenie w wodę ciepłą, instalacje myjące…

    W produkcji farb i lakierów mieszalniki, zbiorniki i reaktory są podgrzewane przy użyciu nośników ciepła. Produkty bitumiczne są wytwarzane i transportowane przy ścisłym przestrzeganiu podanych temperatur. Od małego zakładu, po międzynarodowy park chemiczny pompy i armatura KSB sprawiają, że nośniki ciepła płyną w instalacjach. Większość procesów przemysłowych i technologicznych polega na pobieraniu i oddawaniu energii. Ze względu na wysokie ciepło właściwe w zakresie temperatur od 0 do 200 st. C jako medium grzewcze stosuje się wodę oraz parę wodną. W zakresie temperatur poniżej 10 st. C i w zakresie 200 do 400 st. C w celach ogrzewania i chłodzenia są wykorzystywane przeważnie olejowe nośniki ciepła. W zależności od obszaru zastosowania do przenoszenia ciepła stosuje się różne ciecze. Niezależnie od różnorodności stosowanych metod, proces przenoszenia ciepła zawsze odbywa się według tej samej zasady.

    Schemat obiegu cieplnego

    Określona ilość ciepła musi zostać przeniesiona ze źródła ciepła do odbiornika. Do tego służy medium grzewcze. Pompa wirowa rozprowadza gorące lub zimne medium po ściankach wymienników ciepła. W ten sposób ciepło dociera do systemu lub jest z niego pobierane. Przy wykorzystaniu cieczy do przenoszenia ciepła wyróżnia się trzy sposoby pracy:

    - poniżej temperatury wrzenia w stanie ciekłym w systemach bezciśnieniowych

    - powyżej temperatury wrzenia w stanie ciekłym w systemach pracujących pod ciśnieniem

    - w zakresie temperatury wrzenia w stanie ciekłym (rys. 1) i parowym (rys. 2) w systemach znajdujących się pod ciśnieniem lub w próżni.

    Projektanci instalacji oraz ich użytkownicy preferują systemy bezciśnieniowe ze względu na niższe koszty inwestycji i eksploatacji. Systemy pracujące pod ciśnieniem są drogie, ponieważ wszystkie elementy konstrukcyjne oraz rurociągi muszą być dobrane do odpowiednio wyższego ciśnienia pracy. Jeśli wymagana jest stała temperatura na odbiornikach ciepła, wykorzystuje się media grzewcze w stanie ciekło-parowym. To dotyczy np. dysz przędzalniczych lub reaktorów z wiązką rur. W praktyce stosuje się trzy sposoby pracy. Mają one również wpływ na konstrukcję uszczelnienia mechanicznego, zabudowanego w pompach wirowych, stosowanych w obiegach nośników ciepła.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...