• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

  ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-05.2022 Bogumiła

  Aktualności i przegląd rynku

  Aktualności i przegląd rynku

  Wydarzenia

  Wyroby Lakiernicze

  ponad rok temu  22.04.2020, ~ Administrator   

  Na zdjęciu dr inż. Anna Karczemska z prof. Peterm Laudą.

  Na zdjęciu dr inż. Anna Karczemska z prof. Peterm Laudą.

  Naukowcy Politechniki Łódzkiej, we współpracy z czeskim Uniwersytetem Technicznym w Libercu, chcą ograniczyć liczbę drobnoustrojów przenoszonych przez ludzi. Prace nad stworzeniem powłoki ochronnej z nanocząsteczek węgla rozpoczęły się jeszcze przed światową pandemią koronawirusa. Jeżeli technologia się sprawdzi, zostanie wprowadzona do codziennego użytku już w przyszłym roku.

  Projekt „Warstwy antybakteryjne zol-żel zawierające nanocząstki węgla” został wyłoniony w konkursie na projekty badawcze dotyczące nauki o materiałach i inżynierii materiałowej, organizowanym przez międzynarodową sieć M-ERA.NET. O tym jak potrzebne mogą się okazać wyniki tego projektu wskazują ostatnie tygodnie walki z pandemią koronawirusa.

  Liderem projektu jest Politechnika Łódzka, prowadząca badania we współpracy z Uniwersytetem Technicznym w Libercu w Czechach oraz koszalińską firmą TERMEX. Firma zajmuje się między innymi produkcją linii technologicznych w przemyśle tworzyw sztucznych. Będzie wspierała działania konsorcjum w kwestii opracowania urządzenia do produkcji innowacyjnych powłok.

  – Pomysł na projekt powstał ponad dwa lata temu, dzięki spotkaniu z prof. Petrem Loudą z Czech oraz prof. Ahmedem El Mallulem, lekarzem pracującym w Polsce, wykładowcą między innymi w Al Zintan University w Libii – mówi koordynująca projekt dr inż. Anna Karczemska z Instytutu Maszyn Przepływowych Politechniki Łódzkiej. – Wspólnie pracujemy już od dawna i eksperymentalnie udowodniliśmy wstępne koncepcje dotyczące opracowania powłok zol-żel.

  Rozprzestrzenianie się drobnoustrojów jest coraz większym problemem na całym świecie, stanowiąc – co szczególnie silnie pokazały ostatnie wydarzenia – potencjalne zagrożenie epidemiologiczne. Bakterie i wirusy przenoszone są przez ludzi dotykających różnych powierzchni w przestrzeni publicznej (szpitale, transport, sklepy, szkoły itp.). Problem stanowią także bakterie i wirusy z innych kontynentów przenoszące się wraz z turystami i imigrantami do krajów UE.

  Celem projektu AnBaCo jest opracowanie powłok antybakteryjnych zawierających nanocząsteczki węgla, które posiadają właściwości drobnoustrojobójcze.

  – W naszych badaniach zastosujemy technologię osadzania powłok zol-żel, którą opracowali i opatentowali nasi partnerzy z Czech, w projekcie będziemy wspólnie rozwijać i udoskonalać tę technologię – wyjaśnia dr inż. Anna Karczemska. – W wyniku projektu otrzymane zostaną nietoksyczne powłoki przeciwbakteryjne o optymalnych właściwościach fizykochemicznych. Takie powłoki znajdą wiele zastosowań w życiu codziennym, np. w transporcie publicznym, supermarketach, toaletach, mogą również mieć również niejedno zastosowanie w medycynie. Wyniki badań zwiększą możliwości zapobiegania infekcji bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych.

  Źródło: Politechnika Łódzka

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 0
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 1
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  do góry strony