• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 3(35)/2005

    Aktualności i przegląd rynku

    Kolorymetria

    ponad rok temu  01.05.2005, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 1 z 3

    Pomiar barw i kolorów jest dziś techniką standardową, stosowaną na szeroką skalę, głównie dzięki szybkiemu rozwojowi branży drukarskiej. Bardzo szybko rozwinęła się gałąź usług polegających na pomiarze kolorów w celu wypracowania receptur farb w założonym kolorze oraz w celu bieżącej kontroli parametrów farb stosowanych w przemyśle. Techniki komputerowe sprawiły, że kontrola i pomiar farb w zakresie barwy jest dziś dostępna dla każdego i nie wymaga od użytkownika wiedzy szczegółowej z zakresu kolorymetrii.

    Mimo to w rozwiązywaniu praktycznych problemów pojawia się wiele trudności związanych z interpretacją wyników badań, ponieważ techniki pomiarowe oraz ocena wizualna mogą znacząco różnić się od siebie, a dane pozyskane w wyniku pomiarów mogą być sprzeczne z uzyskanym efektem końcowym (wizualnym). Taki stan rzeczy ma dwie główne przyczyny. Po pierwsze - dzisiejsza technika i wiedza - mimo zaawansowania - ma jeszcze pewne niedoskonałości i ograniczenia. Po drugie - problemy z interpretacją wyników mogą mieć swoje źródła poza kolorymetrią (np. pomylenie próbek, niedoskonałość wzorców, niedotrzymanie jakości produkcji barwników itp.)

    Aby móc odszukać źródła popełnionych błędów, niezbędna jest wiedza z dziedziny kolorymetrii, która pozwoli nam spojrzeć na wyniki pomiarów i prób z szerszej perspektywy - nie tylko z punktu widzenia użytkownika końcowego.

    Należy wyjść od tego, że ludzkie oko jest "instrumentem" zdolnym zarejestrować tylko niektóre barwy, w ograniczonym zakresie długości fali, tj. około 380-700 nm.

    Siatkówka oka ludzkiego jest zbudowana z dwóch rodzajów "czujników" - komórek pręcikonośnych - pozwalających postrzegać jasność oraz obraz czarno-biały oraz z komórek czopkonośnych - pozwalających postrzegać barwy. Komórki czopkonośne dzielą się dodatkowo na trzy centra wrażliwości na kolory: niebieski, zielony i czerwony. W mózgu następuje pomieszanie postrzeganych barw metodą addytywną, czego wynikiem jest postrzeganie kolorów wraz z odcieniami.

    Wynika z tego, że do opisania rodzaju barwy czy koloru w sensie technicznym potrzebne są trzy dane pomiarowe. Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że proces postrzegania barw przebiega również w trzech etapach:

  • Obiekt zostaje oświetlony przez źródło światła

  • Część światła wypromieniowanego przez źródło jest pochłaniana przez obiekt (absorpcja), część zostanie przepuszczona przez obiekt (transmisja), a cześć odbita (remisja) i przesłana w kierunku oka

  • Trzecim etapem jest rejestracja odbitego światła w oku. Czułość centrów wrażliwości została unormowana przez CIE i określona jako "obserwator standardowy". Określono też unormowane krzywe spektralne Z, Y, X znormalizowanego oka ludzkiego.

  • Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...