• Reklama
  A1 - kabe

Szukaj

  Reklama
  B1 - konica minolta 18.02.2022-31.03.2023 Bogumiła

  Aktualności i przegląd rynku

  Wydanie nr: 2(40)/2006

  Aktualności i przegląd rynku

  Urządzenia Lakiernicze

  ponad rok temu  01.03.2006, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

  Strona 1 z 3

  Jednym z ważniejszych narzędzi w zakładzie lakierniczym jest pistolet natryskowy. Od jego sprawności w zasadniczym stopniu zależy finalny wynik pracy lakiernika, jakim jest prawidłowo położony lakier.

  Niezależnie od marki, typu czy przeznaczenia pistoletu, jego trwałość i sprawność zależą w zasadniczym stopniu od przestrzegania tych samych, podstawowych zasad. Lekceważenie ich bardzo szybko prowadzi do typowych objawów: braku symetrii strumienia, nierównomierności pracy, braku szczelności itp. Nieprawidłowości te dają o sobie znać z reguły w momencie przystąpienia do malowania lub w trakcie. Desperacko podejmowane w takich sytuacjach próby „naprawy” pistoletu zazwyczaj kończą się fiaskiem, a winnym jest... pistolet. Przezorny lakiernik ma z reguły wysłużony, zapasowy pistolet na takie właśnie okazje. Nasuwa się pytanie: czy pistolet lakierniczy jest w istocie tak zawodny?

  269fot1.jpg

  269fot2.jpg

  269fot3.jpg

  Odpowiedź na to pytanie jest o tyleż prosta, co wymagająca od użytkownika przyjęcia właściwego spojrzenia na sposób działania i traktowania tego narzędzia.

  Przede wszystkim należy przyjąć, że: pistolet lakierniczy jest narzędziem precyzyjnym. Z tego prostego stwierdzenia wynika szereg konsekwencji, które są oczywiste i zawarte praktycznie w każdej instrukcji obsługi pistoletu lakierniczego:

  - pistolet należy przechowywać w miejscu, gdzie nie będzie narażony na uszkodzenia czy zabrudzenia;

  - powinien być dokładnie umyty zaraz po zakończeniu malowania, a szczególną uwagę należy zwrócić na czystość elementów dyszy;

  - należy się z nim obchodzić ostrożnie i z należytą starannością poddawać okresowej konserwacji.

  - Jeżeli pierwsze z przytoczonych zaleceń nie budzi wątpliwości, to sposób realizacji pozostałych kryje w sobie zasadnicze źródła popełnianych błędów, a w efekcie nieprawidłowej pracy i uszkodzeń pistoletu.

  269fot4.jpg

  Mycie – Idealnym wyjściem jest zakup specjalnej myjki do pistoletów. Takie profesjonalne urządzenie rozwiązuje problem pod warunkiem zachowania czystości środka myjącego. Oszczędność stosowania myjki opiera się m.in. na możliwości poddania środka myjącego recyrkulacji. Jeżeli jednak środek myjący zawiera zbyt dużo zanieczyszczeń, to efekt użycia myjki jest znikomy, a w drastycznych wypadkach może prowadzić do przyspieszenia zużycia części ruchomych w „mytym” pistolecie.

  269fot6.jpg

  Ręczne mycie pistoletu jest równie skuteczne, choć bardziej pracochłonne. Typowym błędem przy myciu ręcznym jest całkowite zanurzanie pistoletu w rozpuszczalniku oraz przepłukiwanie kanałów powietrza. Rozpuszczalnik wraz z zawartymi w nim resztkami lakieru, wypłukanymi z komory farby i kubka, dostaje się wówczas do kanałów powietrza. Resztki farby osiadają i przywierają do wewnętrznych powierzchni kanałów, elementów regulacyjnych, gwintów. Po wyjęciu pistoletu z „kąpieli” pozostałe w kanałach resztki rozpuszczalnika odparowują, pozostawiając zanieczyszczenia wewnątrz (fot. 1). Systematyczne „kąpanie” pistoletu prowadzi do:

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...